ASF. Handlarz prosiąt roznosi wirusa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2016,7:45 Aktualizacja: 11-08-2016,8:15
A A A

Wykryto ósme i dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. podlaskim. Główny Lekarz Weterynarii powiedział, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w gospodarstwach jest handlarz prosiąt.

- Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF) - poinformował Krzysztof Jażdżewski.

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Ósme i dziewiąte ognisko w Polsce

Afrykański pomór świń zaczyna wymykać się spod kontroli. 10 sierpnia główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych dwóch ognisk ASF w Polsce. Do tej pory w 2016 r. w naszym kraju pojawiło się już sześć ognisk...

Ostatnie dwa przypadki ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 10 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W gospodarstwach wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby.
dziki, asf, kzp-ptch, trzoda chlewna

Zwalczanie ASF wymaga utworzenia sztabu kryzysowego

W Polsce mamy już sześć ognisk afrykańskiego pomoru świń oraz 106 przypadków występowania tej choroby u dzików. Niestety sprawdza się czarny scenariusz i ASF coraz bardziej dynamicznie się rozwija. Zwalczanie ASF jest trudne, a...

GIW przypomniał, że 10 sierpnia minął termin składania przez rolników utrzymujących trzodę chlewną oświadczeń do Powiatowych Lekarzy Weterynarii ws. niespełnienia przestrzegania wymogów bioasekuracji. W powiatowych inspektoratach weterynarii w Białymstoku, Sokółce, Hajnówce i Augustowie do godziny 20 dyżurowały osoby, które przyjmowały oświadczenia od właścicieli gospodarstw.

Od czwartku, 11 sierpnia powiatowi lekarze weterynarii rozpoczną kontrole gospodarstw, których właściciele nie złożyli oświadczeń. W przypadku niespełnienia wymagań bioasekuracji zostaną wydane decyzje o natychmiastowym uboju świń.

Na całym obszarze ochronnym ("strefa żółta") zostanie wprowadzony do odwołania zakaz handlu świniami na targowiskach - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa wystąpił natomiast do premier Beaty Szydło z wnioskiem o powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA