Hogan: Polska nie ma planów w sprawie ASF. Jurgiel: to nieprawda

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2017,7:25 Aktualizacja: 30-04-2017,10:09
A A A

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dotyczących środków ochrony w związku ASF, dlatego KE nie może zdecydować o przyznaniu wsparcia na ten cel - poinformował Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa odpiera zarzuty.

- To zdumiewająca wypowiedź. Jest nieprzemyślana albo oparta o niezweryfikowane informacje. Być może pan komisarz Hogan został wprowadzony w błąd. Tego też nie mogę wykluczyć - powiedział szef resortu.

asf,dziki, wędliny, straż graniczna

ASF. Straż graniczna konfiskuje wyroby wieprzowe

Wędliny i inne wyroby wieprzowe, które zostały wyprodukowane za naszą wschodnią granicą w krajach, gdzie występuje afrykański pomór świń, nie mogą trafić do Polski. Dlatego w związku z Wielkanocą i na wniosek inspekcji weterynaryjnej...

Polityk poinformował, że resort w listopadzie ubiegłego roku przedstawił "kompleksowy program dofinansowania z budżetu UE strat dla sektora wieprzowiny w Polsce wynikających z ograniczeń wprowadzonych w związku z ASF oraz finansowania rekompensat dla rolników z tytułu zaprzestania chowu świń w wyniku niespełnienia wymogów bioasekuracji".

Według Jurgiela "od tego czasu odbyło się szereg spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz była prowadzona korespondencja na szczeblu eksperckim. W lutym Polska przedstawiła ostateczną informację dotyczącą działań w zakresie bioasekuracji, która wyczerpywała zakres prowadzonych z KE uzgodnień, niezbędnych do wdrożenia tego mechanizmu".

- Jestem zdziwiony stanowiskiem komisarza w kontekście prowadzonych z komisją rozmów oraz wymienianej korespondencji w zakresie złożonego przez Polskę wniosku. Jako przyczynę tak negatywnego stanowiska komisarza, postrzegam moją stanowczą i negatywną opinię o braku podstaw do uruchomienia bezcłowego importu cukru na rynek UE - tłumaczył Jurgiel.

ASF, pieniądze dla hodowców świń, rekompensaty, KE, afrykański pomór świń

Jałmużna zamiast prawdziwej pomocy dla hodowców w związku z ASF

Unijne wsparcie dla polskich hodowców trzody chlewnej poszkodowanych przez rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) będzie wynosić na razie 0,83 mln euro - wynika z informacji przekazanych PAP przez służby prasowe KE....

Polska zabiega o unijną pomoc w radzeniu sobie z wirusem ASF od jesieni ubiegłego roku. Wniosek o pomoc w tej sprawie, jaki przygotował resort rolnictwa, opisywał trzy rodzaje działań, których koszty były szacowane na blisko 90 mln euro.

Chodziło o wyrównanie strat dla rolników, pomoc dla zakładów przetwórczych lub rzeźni oraz wsparcie dla niewielkich gospodarstw, które - zamiast wdrażać kosztowne środki ochrony biologicznej (bioasekuracji), aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się ASF - miałyby po prostu zawiesić działalność.

Jednak do tej pory komisja pozytywnie odniosła się do wniosku o wyrównanie strat. Kwota, jaka z tego tytułu ma trafić do polskich rolników z budżetu UE, jest jednak bardzo niska - wynosi niecały milion euro.

Zdecydowanie większe środki mogłyby być dostępne w pakiecie dla niewielkich gospodarstw. Jeśli Komisja zdecydowałaby się na pozytywną odpowiedź na wniosek Polski w tej sprawie, do naszych rolników mogłoby trafić nawet kilkadziesiąt milionów euro. Z dokumentów, jakie widziała PAP wynika, że Polska wyliczyła konieczną pomoc w tym obszarze na 67 mln euro w ciągu trzech lat.

wieprzowina, asf, trzoda chlewna, eksport

Wieprzowina z obszarów ASF nie może trafiać na eksport

Mięso wieprzowe pozyskane ze świń pochodzących z obszaru zagrożenia afrykańskim pomorem świń do tej pory było znaczone owalnym znakiem i mogło być eksportowane do krajów unijnych. Okazuje się jednak, że było to niezgodne z decyzją wydaną...

Komisja Europejska twierdzi, że brak decyzji odnośnie wsparcia w związku z ASF to wina polskich władz. - Po pierwsze Polska nie przedstawiła planów w sprawie tego, co chce zrobić z pieniędzmi, o które występuje - powiedział komisarz ds. rolnictwa.

- Polska powinna nam powiedzieć co chce zrobić. (...) Powinna przedstawić plan dotyczący tego jak zamierza sobie radzić z działaniami bioasekuracyjnymi, z chorobą, a potem oczywiście bylibyśmy gotowi, aby go (wniosek - PAP) dyskutować - dodał Hogan.

Według jego relacji, w ciągu ostatniego pół roku odbyło się sześć spotkań technicznych przedstawicieli polskich władz z urzędnikami z Brukseli, na których komisja wskazywała na potrzebę przedstawienia planu. Nie przyniosły one jednak rezultatu. - Nie mogę skierować środków do kraju, który mówi: "proszę daj mi pieniądze". Zadaję pytanie na co mają być? A oni nie mają planu - mówił komisarz.

ASF, dziki, zwłoki dzików, przypadki

Przypadki ASF u dzików. Padły kolejne zwierzęta

Dziki, które zostały znalezione martwe, ale co zdarza się coraz częściej także te, które zostały odstrzelone przez myśliwych, były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Potwierdziły to badania wykonane w krajowym laboratorium...

Jak zaznaczył, polski rząd ma jednak też inne możliwości wsparcia rolników poszkodowanych w związku z ASF. Wśród nich wymienił modyfikację programu rozwoju obszarów wiejskich, z którego środków mogłyby być finansowane działania pomocowe. - W programie rozwoju obszarów wiejskich jest dostępnych 300 mln euro, aby walczyć z tą chorobą, aby pomóc rolnikom, z czego 190 mln euro pochodzi z UE - wskazał Hogan.

Dodał przy tym, że Polska wraz z krajami bałtyckimi dostała znaczne pieniądze z dyrekcji generalnej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Komisji Europejskiej na wyeliminowanie choroby. - Nie słyszałem, żeby ktokolwiek z polskiego rządu o tym wspomniał - powiedział komisarz.

Zapewnił, że walka z ASF to bardzo ważna sprawa dla Komisji. - Byliśmy nią bardzo zaniepokojeni, ponieważ implikacje dla obrotu wieprzowiną dotykają nie tylko Polski i krajów bałtyckich, ale całą UE. Po otwarciu rynku chińskiego nie chcemy trudności w stosunkach handlowych Europy z resztą świata z powodu mięsa wieprzowego - zaznaczył Hogan.

Wyraził nadzieję, że polskie władze szybko zajmą się tą sprawą i przygotują plan dla KE, aby w sprawie nastąpił postęp. Sprawa ma być omawiana przez Hogana i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela na marginesie nieformalnego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa, jakie zaplanowane jest w maju na Malcie.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA