Przypadki ASF u dzików. Padły kolejne zwierzęta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-04-2017,16:20 Aktualizacja: 20-04-2017,16:20
A A A

Dziki, które zostały znalezione martwe, ale co zdarza się coraz częściej także te, które zostały odstrzelone przez myśliwych, były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Potwierdziły to badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF . W sumie w naszym kraju mamy już 269 przypadków choroby u tych zwierząt.

Trzy przypadki dotyczą województwa podlaskiego. Przypadek ASF nr 265 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kamień w gminie Czyże w powiecie hajnowskim w odległości ok. 29 km od granicy polsko – białoruskiej. 266 przypadek to zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Osowiec-Twierdza w gminie Goniądz w powiecie monieckim w odległości ok. 68 km od granicy.

asf,dziki, wędliny, straż graniczna

ASF. Straż graniczna konfiskuje wyroby wieprzowe

Wędliny i inne wyroby wieprzowe, które zostały wyprodukowane za naszą wschodnią granicą w krajach, gdzie występuje afrykański pomór świń, nie mogą trafić do Polski. Dlatego w związku z Wielkanocą i na wniosek inspekcji weterynaryjnej...

Przypadek ASF nr 269 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Zalesie w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim leżącej w odległości ok. 19 km od granicy polsko - białoruskiej.

Dwa przypadki dotyczą województwa lubelskiego. Przypadek ASF nr 267 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobryń Duży w gminie Zalesie w powiecie bialskim w odległości ok. 10 km od granicy polsko – białoruskiej. Z kolei 268 to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Klonownica Mała w gminie Janów Podlaski leżącej w tym samym powiecie w odległości ok. 7,5 km od granicy.

Od wszystkich padłych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA