Przypadki ASF u dzików. Padły kolejne zwierzęta
Dziki, które zostały znalezione martwe, ale co zdarza się coraz częściej także te, które zostały odstrzelone przez myśliwych, były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Potwierdziły to badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF . W sumie w naszym kraju mamy już 269 przypadków choroby u tych zwierząt.
Trzy przypadki dotyczą województwa podlaskiego. Przypadek ASF nr 265 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kamień w gminie Czyże w powiecie hajnowskim w odległości ok. 29 km od granicy polsko – białoruskiej. 266 przypadek to zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Osowiec-Twierdza w gminie Goniądz w powiecie monieckim w odległości ok. 68 km od granicy.
ASF. Straż graniczna konfiskuje wyroby wieprzowe
Przypadek ASF nr 269 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Zalesie w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim leżącej w odległości ok. 19 km od granicy polsko - białoruskiej.
Dwa przypadki dotyczą województwa lubelskiego. Przypadek ASF nr 267 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobryń Duży w gminie Zalesie w powiecie bialskim w odległości ok. 10 km od granicy polsko – białoruskiej. Z kolei 268 to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Klonownica Mała w gminie Janów Podlaski leżącej w tym samym powiecie w odległości ok. 7,5 km od granicy.
Od wszystkich padłych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.