Hodowcy trzody z Podlasia mogą składać wnioski o wypłatę rekompensat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2015,10:35 Aktualizacja: 03-05-2015,10:09
A A A

Rolnicy z województwa podlaskiego, którzy nie zdecydują się na wprowadzenie w gospodarstwach "Programu bioasekracji" mogą od 29 kwietnia do 29 lipca składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie rekompensat finansowych.

Programem bioasekuracji objęci są rolnicy z województwa podlaskiego z powiatów: sejneńskiego z gmin Giby i Sejny z miastem Sejny, augustowskiego z gmin Lipsk i Płaska, białostockiego z gmin Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo oraz sokólskiego z gmin Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Rolnicy z tych terenów, którzy hodują trzodę chlewną, aby nie dopuścić do szerzenia się ASF, muszą do 29 maja dostosować swoje gospodarstwa do wymagań określonych w "Programie bioasekuracji".

Jeżeli uznają, że nie będą tego robić muszą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w "Programie bioasekuracji".

Prezydent złożył podpis - będzie program bioasekuracji

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Dzięki temu już wkrótce w strefie czerwonej zacznie obowiązywać program bioasekuracji, który ma zapobiec dalszemu...

Lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli, wyda decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie lub poddanie ich ubojowi oraz zakazującą wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych przez okres obowiązywania programu, czyli do 31 grudnia 2018 r.

Gospodarzowi będą wówczas przysługiwały rekompensaty finansowe. Pierwszą z nich będzie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta, które będzie wypłacane przez powiatowego lekarza weterynarii.

Drugą formą pomocy dla takich rolników będą rekompensaty finansowe za nieutrzymywanie świń w gospodarstwie. Będą one wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie decyzji kierownika biura powiatowego.

Wnioski o przyznanie rekompensat należy składać od 29 kwietnia do 29 lipca w biurach powiatowych ARiMR.

Gospodarze z wymienionych terenów, którzy utrzymują trzodę chlewną i do 29 maja nie dostosują gospodarstw do wymagań bioasekuracji, i nie złożą w tym terminie do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenia, że gospodarstwo nie spełni wymagań programu narażą się na kłopoty.

Przede wszystkim powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie i stwierdzeniu, że nie jest ono dostosowane do wymagań programu, wyda decyzję nakazującą zabicie lub poddanie ubojowi znajdujących się tam świń.

Wprowadzi również zakaz sprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych do 31 grudnia 2018 r. Rolnik starci również finansowo, ponieważ będzie mu przysługiwało jednie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta od powiatowego lekarza weterynarii.

Nie otrzyma natomiast rekompensaty finansowej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do wymagań programu bioasekuracji, poza obecnie obowiązującymi, należą również:

1. W przypadku świń hodowanych w systemie otwartym zabezpieczenie gospodarstwa podwójnym ogrodzeniem, o wysokości co najmniej 1,5 m, wykonanym na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.

2. Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni.

3. Przeprowadzanie od kwietnia do listopada każdego roku okresowych zabiegów dezynsekcji.

4. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.

5. Zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

6. Utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.

7. Zapewnienie aby:
- osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach
- do budynków, w których są utrzymywane świnie, nie wchodziły osoby postronne
- osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA