Prezydent złożył podpis - będzie program bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-04-2015,10:10 Aktualizacja: 01-04-2015,10:36
A A A

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Dzięki temu już wkrótce w strefie czerwonej zacznie obowiązywać program bioasekuracji, który ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF.

Głównym celem ustawy jest ograniczenie liczby gospodarstw, które nie spełniają podstawowych zasad bioasekuracji, jak np. zakaz wprowadzania na teren gospodarstwa części martwych bądź upolowanych dzików oraz ich mięsa, czy obowiązek posiadania mat dezynfekcyjnych przed wejściem do chlewni.

Zgodnie z założeniami programu hodowcy będą mogli dobrowolnie złożyć oświadczenie o tym, że ich gospodarstwo nie spełnia wymagań dotyczących bioasekuracji oraz że w ciągu trzech miesięcy z pewnością nie zdążą ich zrealizować.

W takim przypadku powiatowy lekarz weterynarii przeprowadzi kontrolę i na jej podstawie będzie mógł wydać decyzję o wybiciu lub uboju zwierząt w tych gospodarstwach. To poskutkuje wprowadzeniem zakazu utrzymywania trzody chlewnej przez okres obowiązywania programu.

Jeżeli rolnik sam zgłosi swoje stado do inspekcji otrzyma odszkodowanie za ubite sztuki ale także przez cały okres obowiązywania zakazu ponownego utrzymywania świń będzie otrzymywał również rekompensatę. Jeśli to inspekcja będzie zmuszona zlikwidować stado właściciel zwierząt nie otrzyma rekompensaty.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii prace nad programem cały czas trwają. Wiadomo już, że będzie realizowany wyłącznie w strefie czerwonej czyli objętej ograniczeniami prawdopodobnie przez okres trzech lat od jego wejścia w życie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada, że na czas obowiązywania programu z dalszej produkcji trzody chlewnej w strefie z ograniczeniami zrezygnują gospodarstwa posiadające mniej niż 50 sztuk świń.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA