Hodowcy świń dementują kłamstwa i działają dla branży trzodowej
Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig dąży do integrowania branży trzodowej w Polsce.
- Uważamy, że hodowcy świń i generalnie rolnicy, nie powinni być reprezentowani przez ponad 100 różnych organizacji, dlatego muszą postępować działania integracyjne. Naszym zdaniem ten kierunek jest niezbędny, aby poprawić skuteczność działań - mówi Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH Polpig i dodaje:
- W związku z tym w ostatnim czasie zostaliśmy członkiem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Ponadto należymy do Polskiej Federacji Rolnej, działamy w Branżowym Porozumieniu ds. Walki z ASF oraz w inicjatywie #HodowcyRazem
Tuczniki wyraźnie drożeją
Kłamstwa w śledztwie na fermach loch
Związek w ramach działań inicjatywy 8 organizacji #HodowcyRazem odniósł się do raportu organizacji Compassion In World Farming Polska „Koniec epoki klatkowej śledztwo na fermach loch”.
- Ten raport na podstawie trzech wybranych gospodarstw oskarżył całą branżę o złe traktowanie zwierząt. Zwróciliśmy uwagę na stosowane w nim manipulacje i brak rzetelności - mówi Dargiewicz.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ
Walczą o nawozy naturalne
KZP-PTCH Polpig wspólnie z inicjatywą #HodowcyRazem zabiega także o zmianę przepisów Prawa wodnego art. 105a ust. 6 ustawy.
Hodowcy należący do związku złożyli na ręce wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego propozycję liberalizacji ustawy. Chodzi w niej głównie o przepisy dotyczące zbytu jedynie 30% gnojowicy przez gospodarstwa, które utrzymują powyżej 2000 sztuk tuczników lub 750 macior.
Akademia Produkcji Prosiąt. Rozpoczął się kolejny nabór
- Chcemy, aby w aktualnej sytuacji ograniczonej dostępności nawozów mineralnych oraz ich wysokich cen, hodowcy mogli sprzedawać większą ilość nawozów naturalnych. Nasze działania są zbieżne z oczekiwaniami rolników, czego dowodem jest szerokie poparcie przez nich tej inicjatywy - mówi Aleksander Dargiewicz.
Wytyczne dotyczące obcinania ogonków
KZP-PTCH Polpig pracuje ponadto nad rekomendacją dla branży trzodziarskiej dotyczącą unikania rutynowego obcinania ogonków u prosiąt.
- W tym celu powstał zespół roboczy. Wynikiem jego pracy będą wnioski, które ustanowią wskazówki i rekomendacje dla naszej branży. Oczywiście gdy to już nastąpi, podzielimy się nimi z hodowcami. Póki co jednak trudno jest ustalić konkretną datę zakończenia pracy zespołu - mówi prezes Polpig.