Coraz więcej wieprzowiny w magazynach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
20-01-2016,15:05 Aktualizacja: 20-01-2016,15:25
A A A

Komisja Europejska poinformowała, że w pierwszym tygodniu (4-8 stycznia) realizacji mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny największe ilości mięsa w
magazynach zgromadziły Hiszpania i Niemcy.


Wszystkie państwa członkowskie UE zdołały w tym czasie wprowadzić do magazynów ponad 46,3 tys. ton tego gatunku mięsa - informuje FAMMU/FAPA. Ze wszystkich produktów, do których przyznawane są dopłaty najwięcej zgromadzono nóg bez kości (53,3 proc. całości), tłuszczu (11,3 proc.) i szynek (8 proc.).

wieprzowina, mięso, żywność, eksport, Japonia, Kanada, kuchnia, promocja

Polska wieprzowina ma szansę podbić Japonię i Kanadę

Od początku roku nastąpiła intensyfikacja działań związanych z rozpoczęciem kampanii promocyjno-informacyjnej pt. "Rozsmakuj się w Europie - LET’S MEAT!" – skierowanej na rynek Japonii i Kanady, koordynowanej przez Związek...

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostały przyznane na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2015/2334 z 14 grudnia 2015 r. Tymczasowe wycofanie mięsa z rynku ma przywrócić równowagę rynkową we krajach Wspólnoty i wzrost cen.

Ostatnie dane Komisji Europejskiej wskazują, że reprezentatywne stawki wieprzowiny na unijnym rynku na początku stycznia wynosiły 126 euro za 100 kilogramów i w skali roku obniżyły się o 5 proc., a w ciągu 2 lat o ponad 25 proc.

Poprzednio w UE mechanizm prywatnego przechowywania wieprzowiny zastosowano w marcu 2015 r. na osiem tygodni w związku z rosyjskim embargiem, które wpłynęło na nadpodaż mięsa. Z rynku wycofanych zostało wówczas 64 tys. ton wieprzowiny, a koszt operacji wyniósł 17 mln euro.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA