Ceny w skupie żywca wieprzowego ustabilizowały się

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
24-10-2023,10:10 Aktualizacja: 24-10-2023,10:09
A A A
Niemiecka cen w skupie tuczników w minionym tygodniu pozostała bez zmian. Podobne trendy obserwuje się w Polsce, gdzie notowania tuczników po dużych spadkach ustabilizowały się. 
 
W pierwszej połowie października na niemieckim rynku odnotowano spadek cen w skupie tuczników. W krajowych skupach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach od 9 do 15 października za żywiec wieprzowy płacono średnio 7,93 zł za kg. Cena ta była o 3% niższa niż w poprzednim tygodniu i o 2% niż przed miesiącem, a także o 8% wyższa niż przed rokiem.
 
Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Bartosz Czarniak: hodowcy będą patrzeć politykom na ręce

Cena tuczników na parkiecie VEZG nie obniżyła się mimo kolejnych dwóch licytacji małej giełdy, które zakończyły się brakiem handlu. – Podobnie jak przed tygodniem stawka za Odrą wynosi 2,10 euro za kg w klasie E co wcale...
Postępująca redukcja pogłowia świń w Niemczech, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, nie była na tyle wystarczająca, aby zapobiec spadkom cen. 
 
Jednak w ostatnim tygodniu rynek wieprzowiny ustabilizował się, a cena na niemieckiej dużej giełdzie utrzymała się na poziomie 2,10 euro za  kg wagi poubojowej, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,37 zł. 
 
Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie sytuacja na rynku pozostanie stabilna, a na ożywienie handlu można liczyć w drugiej połowie listopada.
 
W Polsce w połowie października z uwagi na sytuację w Niemczech oraz na umocnienie się złotego po wyborach odnotowano sporą redukcję cen skupu żywca. Jednak obecnie sytuacja ta jest stabilna. 
 
Według przewidywań Komisji Europejskiej w 2023 r. nastąpi spadek produkcji w krajach Wspólnoty na poziomie 6,6%. Z kolei Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przewiduje dalszy spadek produkcji wieprzowiny w Unii Europejskiej w 2024 r. o 2% do 21,2 mln ton. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA