ASF zbliża się do wielkich zakładów. Branża mięsna bije na alarm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,9:00 Aktualizacja: 11-07-2017,9:27
A A A

Branża mięsna jest zaniepokojona kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń w Polsce, które zbliżają się do powiatów, w których znajdują się największe zakłady w kraju - informuje Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP w liście do ministra rolnictwa.

"Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czyni starania mające na celu zwalczanie epidemii przy jednoczesnym kierowaniu się dobrem i przyszłością hodowców. Bardzo to doceniamy, ale w tej kwestii czujemy spory niedosyt opieki nad przetwórstwem branży mięsnej" - napisano w liście skierowanym do ministra Krzysztofa Jurgiela.

ASF, bioasekuracja, zaostrzenie przepisów

ASF - zaostrzenie przepisów dotyczących bioasekuracji

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) niebezpiecznie rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. W związku z tym od 20 lipca br. będą obowiązywały nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji.   Przepisy...

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że ogniska ASF niebezpiecznie zbliżają się do powiatów, gdzie znajdują się największe zakłady mięsne w kraju: Sokołów, Wierzejki, Animex, Pekpol, Łmeat Łuków.

"Zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakim byłoby potwierdzenie ogniska ASF w promieniu 3 km od ich siedzib. Niestety, taka wizja z każdym kolejnym ogniskiem staje się coraz bardziej realna. W jednym momencie mogłoby dojść do uniemożliwienia nie tylko eksportu, ale i sprzedaży ogólnokrajowej mięsa i przetworów z tych zakładów. Konsekwencją wydarzeń byłaby zapaść całej branży mięsnej z sektora wieprzowiny" - tłumaczy stowarzyszenie.

Rada Krajowa i Zarząd Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP wytypowały specjalny zespół, który analizuje sytuację w Polsce dotyczącą ASF - informuje organizacja i prosi ministra o jak najszybsze spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia.

ASF, afrykański pomór świń, ogniska, trzoda chlewna

ASF atakuje dużą fermę. Ognisko nr 50 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu pięćdziesiątego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce. Nowe ognisko choroby wystąpiły w województwie podlaskim.   Wirus ASF tym razem zaatakował...

"Martwi nas również brak wzmożonych kontroli w gospodarstwach, które położone są w pobliżu granicy z Ukrainą i Białorusią. Uważamy za niemal pewne, że rozprzestrzenienie choroby nastąpi właśnie z rejonu naszego ukraińskiego sąsiada.(...) Należy pilnie wprowadzić zakaz przewożenia mięsa i przetworów na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą" - czytamy dalej w liście szefów SRW RP.

Podobne stanowisko ma też Zespół ds. Produktów Pochodzenia Zwierzęcego Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, który stwierdził, że konieczne są radykalne działania w celu ochrony pogłowia trzody chlewnej w naszym kraju.

Zespół uważa, że konieczna jest likwidacja chlewni nie spełniających wszystkich zasad bioasekuracji:

  • wprowadzenie bezwzględnego zakazu karmienia świń tzw. zieloną paszą nieznanego pochodzenia
  • przeprowadzenia na zapowietrzonych i zagrożonych strefach depopulacji dzików do poziomu 0/km2

    asf, walka z asf, ewa lech, bioasekuracja, populacja dzików, odstrzał dzików

    Polska broni się przed ASF. Chce stawiać ogrodzenie na granicy

    Ministerstwo rolnictwa zaostrzy przepisy dotyczące bioasekuracji w związku z ponownym nasileniem się choroby afrykańskiego pomoru świń - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Dodała, że planowana jest m.in. budowa ogrodzenia na granicy...
  • wprowadzenie dla małych rolników, którzy zrezygnują z hodowli świń bezpłatnego talonu (kuponu) na półtusze wieprzowe w wymiarze dwóch rocznie
  • wyeliminowanie luk prawnych w legislacji, które pozwalają na nie wypełnianie zasad bioasekuracji
  • zabezpieczenie granicy, w szczególności polsko-ukraińskiej, w związku z otwarciem granicy dla obywateli Ukrainy.

Od czasu pojawienia się wirusa ASF w Polsce, czyli 17 lutego 2014 r., stwierdzono 50 ognisk tej choroby, w tym roku wykryto ich aż 27. Ostatnie odnotowano w gospodarstwie, gdzie znajdowało się blisko 1,1 tys. świń. Stwierdzono ponadto 386 przypadków ASF u dzików.

Obecnie największe zagrożenie chorobą występuje w północnej części województwa lubelskiego oraz w województwie podlaskim i we wschodniej części województwa mazowieckiego. Rozszerzona została strefa objęta ograniczeniami.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA