Afrykański pomór świń niebezpiecznie rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. W związku z tym od 20 lipca br. będą obowiązywały nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) niebezpiecznie rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. W związku z tym od 20 lipca br. będą obowiązywały nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji.
Przepisy dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji zostaną zaostrzone i będą obowiązywać w gospodarstwach rolnych utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami – informuje radiowa Jedynka na podstawie PAP.
Nowe przepisy będą wprowadzone na podstawie zmiany rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu pięćdziesiątego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce. Nowe ognisko choroby wystąpiły w województwie podlaskim. Wirus ASF tym razem zaatakował...
Zgodnie z nimi nie będzie można karmić świń trawą i ziarnem. Przepisy zakazują również używania w pomieszczeniach dla świń słomy pochodzącej z obszarów zagrożenia ASF.
Wprowadzony zostanie także obowiązek prowadzenia dokumentacji, na podstawie której możliwe będzie określenie, jakie środki transportu i kiedy wjeżdżały na teren gospodarstwa.
Jednocześnie doprecyzowane zostały wymagania dotyczące mat dezynfekcyjnych tak, aby stosowane przez rolników maty zapewniały właściwe zabezpieczenie gospodarstwa.
Z kolei w przypadku, gdy świnie utrzymywane są w systemie otwartym, wprowadzony został obowiązek otoczenia wybiegów podwójnym ogrodzeniem.
Dla ułatwienia prowadzenia odstrzału dzików, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim wprowadzono możliwości wykonywania polowań zbiorowych. Zgodnie z nowymi przepisami na terenie strefy objętej ograniczeniami w polowaniu może brać udział więcej niż sześć osób i mogą w nim uczestniczyć psy myśliwskie.
Dodatkowo rolnicy z obszarów objętych AFS, którzy zrezygnowali z chowu świń i zaczynają nową działalność, mogą starać się o 100 tys. złotych wsparcia.
- Aby uzyskać wsparcie gospodarstwo rolne musi osiągać odpowiednią wielkość ekonomiczną. Nie może ona być większa niż 15 tys. euro. Rolnik jednocześnie musi na co najmniej 5 lat zaprzestać produkcji trzody chlewnej - dla radiowej Jedynki tłumaczył Ryszard Zarudzki, wiceminister w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi.