ASF. Polska broni Europę zachodnią przed wirusem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-10-2016,13:00 Aktualizacja: 31-10-2016,12:07
A A A

ASF był głównym tematem spotkania ministrów rolnictwa oraz lekarzy weterynarii 12 państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które w miniony piątek odbyło się w ministerstwie rolnictwa. Nie w każdym z nich ASF jest problemem, ale każdy dysponuje programem monitorowania tej jednostki.

- Najważniejsze, że komisarz Vytenis Andriukaitis stwierdził jednoznacznie, że w Polsce ASF jest zwalczany we właściwy sposób. To nieszczęście musi być zlikwidowane. Potrzebna jest praca rolników i mieszkańców wsi, żeby bioasekuracja była spełniana. To wszystko jest trudne. Część społeczeństwa z tego powodu będzie niezadowolona, ale musimy bronic całego kraju ale też Europy żeby wirus dalej się nie przedostał - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jurgiel.

asf, ognisko, świnie domowe, piwet

ASF. Zasady ochrony świń przed chorobą

ASF wykryto już w 23 chlewniach w Polsce. W żadnym z obiektów, w których wybuchło ognisko nie przestrzegano zasad bioasekuracji. Niektórzy hodowcy kupowali prosięta niewiadomego pochodzenia i karmili świnie zlewkami. W efekcie...

Krzysztof Jurgiel przyznał, że Polska podczas spotkania wystąpiła o zmianę długości obowiązywania okresu restrykcji po wykryciu oraz likwidacji ogniska ASF. Obecnie wynosi on 12 miesięcy. Tymczasem np. w Hiszpanii podczas walki z tą chorobą trwał on od 3 do 5 miesięcy. Minister rolnictwa chce, aby w Polsce obowiązywały podobne zasady.

Nielegalny handel prosiętami w Polsce również był tematem spotkania. To właśnie on przyczynił się do błyskawicznego rozprzestrzenienia się wirusa do chlewni w lipcu i sierpniu. Minister rolnictwa podkreślił, że został on już opanowany.

Zdaniem Jurgiela Komisja Europejska musi zacząć rozmawiać z Ukrainą i z Rosją, bo tam ASF również jest poważnym zagrożeniem. Tymczasem inaczej wygląda zwalczanie ASF-u w Polsce, a inaczej w tych krajach. Jak podkreślał Jurgiel przedstawiciel Rosji wyraził duże zainteresowanie zwalczaniem tej choroby, ponieważ przynosi ona olbrzymie straty.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA