Wirus grypy ptaków. Będą zmiany w rozporządzeniu MRiRW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-03-2017,13:05 Aktualizacja: 23-03-2017,15:49
A A A

Maty dezynfekcyjne, nowe zasady przechowywania ściółki dla ptaków, wytyczne dla posiadaczy gołębi. Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia środkami związanymi z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W ministerstwie rolnictwa trwają obecnie prace nad nowelizacją dotychczas obowiązującego rozporządzenia z 20 grudnia 2016 roku. Projekt przeszedł właśnie etap uzgodnień międzyresortowych. Termin zgłaszania uwag przez poszczególne ministerstwa upłynął 20 marca.

ptasia grypa, drób, walka z ptasią grypą, bioasekuracja, mazowsze, pułtusk

Ptasia grypa. Wymogi rosną, a wielu rolników i tak robi co chce

Wprowadzony zostanie nakaz zabezpieczenia słomy przez umieszczanie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Dojdzie też obowiązek jej odkażania. Czy kolejne wymogi związane ze zwalczaniem ptasiej grypy będą jednak przestrzegane?...
- Dzikie ptaki wydalające wirus w dużych ilościach wraz z odchodami są obecnie najważniejszym zagrożeniem i pierwotnym źródłem zakażenia dla drobiu - czytamy w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia zatytułowanym: W kontekście aktualnej sytuacji epizootycznej (HPAI: H5N8 i H5N5).

Drób zakaża się nie tylko przez kontakt bezpośredni z ptakami dzikimi, ale też pośredni. Może to nastąpić przez zanieczyszczone kałem i moczem przedmioty, pasze lub jak wskazują ostatnie doniesienia zanieczyszczoną odchodami dzikich ptaków ściółkę.

Słoma używana do ścielenia podłoża dla drobiu może stanowić ważny wektor wprowadzenia wirusa do stada. Na podstawie dostępnych informacji można domniemywać, że w kilku ogniskach, szczególnie u gęsi, źródłem zakażenia była właśnie słoma stojąca na polu w balotach lub kostkach i niezabezpieczona przed dostępem dzikiego ptactwa.

ptasia grypa, krd, łukasz dominiak, drób, eksport drobiu, produkcja drobiu

Drobiarze chcą szybko uporać się z ptasią grypą. Straty rosną

Branża drobiarska musi szybko uporać się z ptasią grypą, by wznowić eksport do krajów pozaunijnych - uważa Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa. Szczególnie ważne jest odzyskanie rynków w Chinach, RPA, Tajwanie i...

Dościelanie obiektów jest bardzo powszechne, a na wielu fermach ma ono miejsce nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Jeśli słoma nie zostanie poddana odpowiednim zabiegom ryzyko powstania ogniska HPAI jest bardzo wysokie.

- Ryzyko to można zminimalizować wprowadzając przepis nakazujący zabezpieczenie słomy przez umieszczanie jej w budynkach, np. stodołach, a na polach pod szczelnym przykryciem - komentuje tę sytuację Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej (KRD-IG) i dodaje:

- Po wprowadzeniu do gospodarstwa zewnętrzna część balotów stanowiąca największe ryzyko powinna zostać poddana odkażeniu przy użyciu środków możliwych do stosowania w obecności ptaków. Ponowne odkażenie materiałów używanych jako ściółka powinno mieć miejsce po jej wprowadzeniu do obiektu i dościeleniu. Dlatego tak istotne jest w obecnym okresie zachowywanie zasad wzmożonej bioasekuracji przez hodowców i producentów drobiu.

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, mięso, handel mięsem

Sprzedaż polskiego drobiu rośnie. Mimo grypy ptaków

Eksport polskiego mięsa drobiowego w styczniu wzrósł w skali roku o 7,8 proc. i wyniósł prawie 78 tys. ton - wynika z najnowszych danych opublikowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej. Zdaniem Krajowej Izby...

Zasady dotyczące mat dezynfekcyjnych również są precyzowane w nowelizacji rozporządzenia. Muszą one być wyłożone przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób w takiej liczbie, która zapewni ich zabezpieczenie. Ponadto muszą być stale utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.

Szerokość mat nie może być mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia a długość nie mniejsza niż 1m. Muszą być one również stosowane w przypadku braku niecek dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób.

Liczba mat w takim przypadku ma zapewnić zabezpieczenie dróg wejścia i wyjścia z tego gospodarstwa, dlatego nie mogą być one mniejsze od szerokości wjazdów i wyjazdów. Z kolei ich długość nie ma być mniejsza niż obwód największego koła środka transportu.

Nowelizacja rozporządzenia planuje również wprowadzenie przepisu nakazującego zgłaszanie organom Inspekcji Weterynaryjnej planowanych lotów treningowych gołębi w przypadku wypuszczania tych ptaków poza miejscami ich stałego przetrzymywania czyli np. startów z pól, łąk, czy bezpośrednio z samochodów itd.

- Aktualnie 23 państwa europejskie zgłosiły obecność wirusa HPAI podtypu H5N8 u dzikich ptaków. Są to Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Węgry. Z kolei w 20 krajach wykryto wirusa u drobiu - przypomina Łukasz Dominiak.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA