Sprzedaż polskiego drobiu rośnie. Mimo grypy ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2017,10:20 Aktualizacja: 20-03-2017,10:48
A A A

Eksport polskiego mięsa drobiowego w styczniu wzrósł w skali roku o 7,8 proc. i wyniósł prawie 78 tys. ton - wynika z najnowszych danych opublikowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej.

Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz to kolejne informacje - po danych o wylęgach piskląt - które potwierdzają, że grypa ptaków nie wyrządziła naszemu drobiarstwu znaczących szkód. Największym odbiorcą polskiego drobiu pozostają Niemcy, do których wysłaliśmy w styczniu nieco ponad 11 tys. ton mięsa.

ptasia grypa, drób, walka z ptasią grypą, bioasekuracja, mazowsze, pułtusk

Ptasia grypa. Wymogi rosną, a wielu rolników i tak robi co chce

Wprowadzony zostanie nakaz zabezpieczenia słomy przez umieszczanie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Dojdzie też obowiązek jej odkażania. Czy kolejne wymogi związane ze zwalczaniem ptasiej grypy będą jednak przestrzegane?...

To jednak prawie 4 proc. mniej niż rok temu. Spadek wolumenu wywozu do tego kraju rodzimi eksporterzy zrekompensowali sobie zwiększeniem wysyłek do Wielkiej Brytanii i Francji, czyli drugiego i trzeciego największego odbiorcy  drobiu. Sprzedaż do tych krajów wzrosła, odpowiednio o 12 i 16 proc.

W pierwszej piątce głównych partnerów handlowych znalazły się także Holandia (- 10 proc. r/r) oraz Czechy (-12 proc.).

- Analiza danych eksportowych pokazuje, jak wielką korzyścią dla polskich producentów jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej oraz procedury regionalizacji stosowane przez Wspólnotę - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ekspert zwraca uwagę na to, że nie wszystkie kraje przechodzą przez grypę ptaków równie łagodnie jak Polska. Wskazuje na Węgry, które w rezultacie gwałtownego przebiegu choroby zwiększyły import drobiu z Polski aż o 40 procent.

Najbardziej w styczniu wzrósł (aż o 95 proc.) nasz eksport do Hongkongu. Z listy odbiorców zniknęły za to Chiny, które zamknęły rynek dla państw, w których występuje wirus grypy ptaków. Statystyki wzmacniają tym samym rynkowe informacje o omijaniu przez polskie zakłady ograniczeń w handlu z Chinami za pośrednictwem Hongkongu.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA