Ptasia grypa. Wymogi rosną, a wielu rolników i tak robi co chce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2017,17:05 Aktualizacja: 22-03-2017,12:45
A A A

Wprowadzony zostanie nakaz zabezpieczenia słomy przez umieszczanie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Dojdzie też obowiązek jej odkażania. Czy kolejne wymogi związane ze zwalczaniem ptasiej grypy będą jednak przestrzegane?

Pytanie jest o tyle zasadne, że z przestrzeganiem zasad bioasekuracji jest różnie. W dużych fermach drobiu hodowcy przykładają się sumiennie do wypełniania nakazów. Zdecydowanie gorzej jest w małych, przydomowych hodowlach.

ptasia grypa, ognisko, drób

Ptasia grypa - 65. ognisko u drobiu w Małopolsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 65. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w Polsce. Wirus zaatakował w woj. małopolskim.   Sześćdziesiąte piąte ognisko grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w...

Żeby się o tym przekonać, wystarczy przejechać się po północnomazowieckich wioskach. Niemal w każdej miejscowości widzieliśmy spacerujące po podwórkach kury czy kaczki.

Nieprzestrzegany jest więc podstawowy obowiązek utrzymywania drobiu w zamknięciu (ewentualnie na terenie zamkniętym szczelnym dachem).

Zapytaliśmy jednego z rolników dlaczego nie przestrzega zasad bioasekuracji? - Niech się martwią o ptasią grypę ci wszyscy wielcy drobiarze. Ja mam kilka kur i kaczek na własne potrzeby. I nie będę ich trzymał w chlewku tylko dlatego, że ktoś na górze sobie tak wymyślił. Nic złego im się nie stanie i żadna grypa im nie grozi - odpowiedział nam gospodarz.

Zagrożenie zarażeniem się wirusem od dzikich ptaków jest jednak w tym regionie bardzo realne. W Pułtusku (zaliczanym do północnego Mazowsza) w Narwi znaleziono padłego łabędzia, którego zabiła ptasia grypa.

ptasia grypa, krd, łukasz dominiak, drób, eksport drobiu, produkcja drobiu

Drobiarze chcą szybko uporać się z ptasią grypą. Straty rosną

Branża drobiarska musi szybko uporać się z ptasią grypą, by wznowić eksport do krajów pozaunijnych - uważa Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa. Szczególnie ważne jest odzyskanie rynków w Chinach, RPA, Tajwanie i...

Resort rolnictwa wskazuje, że największym zagrożeniem i pierwotnym źródłem zakażenia drobiu są dzikie ptaki, wydalające wirus wraz z odchodami.

Dlatego w fazie uzgodnień jest projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Tym razem chodzi o zabezpieczenie ściółki.

Lista nakazów dla hodowców zostanie poszerzona o:

  • przechowywanie ściółki dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami
  • nabywanie wyłącznie ściółki zabezpieczonej przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami, ze znanych źródeł pochodzenia
  • odkażanie słomy (baloty i kostki) każdorazowo przed jej zastosowaniem dla zwierząt gospodarskich oraz bieżące odkażanie ściółki po każdym ścieleniu.

    ptasia grypa, ASF, afrykański pomór świń, wirus w gospodarstwie, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna

    Tylko w ten sposób można wygrać z ASF i ptasią grypą

    Apelujemy o przestrzeganie wszelkich zakazów i nakazów wydanych przez Inspekcję Weterynaryjną oraz ministra rolnictwa - podkreśla Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna w specjalnym komunikacie. Rada zwraca uwagę, że "tylko...

Resort zaznacza, że w kilku ogniskach (szczególnie u gęsi) źródłem zakażenia mogła była słoma stojąca na polach i niezabezpieczona przed dzikim ptactwem.

A praktyka "dościelania" obiektów jest powszechna - w wielu obiektach czynność ta jest wykonywana nawet dwa razy dziennie.

W nowej wersji rozporządzenia doprecyzowano również przepisy odnośnie mat dezynfekcyjnych, tak by nie były obchodzone.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA