Ptasia grypa w Niemczech i apel ministra rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-02-2021,11:20 Aktualizacja: 23-02-2021,9:15
A A A
Minister rolnictwa Niemiec apeluje o zgłaszanie wszystkich chorych i padłych ptaków do miejscowych urzędów weterynarii. Ma to zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na ludzi, jak miało to miejsce w Rosji.
 
Julia Kloeckner, niemiecka minister rolnictwa, po tym jak w Rosji potwierdzono pierwszy na świecie przypadek zakażenia się człowieka ptasią grypą, zaapelowała o zgłaszanie chorych i padłych ptaków do miejscowych urzędów weterynarii. 
 
Jest to szczególnie istotne jeżeli zauważy się w tym samym miejscu więcej padłych ptaków, co może świadczyć, że były one zakażone wirusem ptasiej grypy. 
 
ptasia grypa HPAI w Europie, ogniska choroby, przypadki ptasiej grypy, drób, dzikie ptactwo,

HPAI. Francja przoduje w liczbie ognisk

Główny lekarz weterynarii opublikował raport przedstawiający aktualną sytuację w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie w bieżącym roku. Wynika z niego, że najtrudniejsza sytuacja występuje we Francji,...
Minister ostrzegł, aby nie dotykać martwych i chorych ptaków, a w przypadku takiego kontaktu natychmiast umyć i zdezynfekować ręce. 
 
Zwraca również uwagę, żeby hodowcy drobiu przestrzegali zasad ochrony biologicznej.
 
W Niemczech, jak informuje portal dw.com, stwierdzono do tej pory 625 przypadków zachorowań na ptasią grypę wśród ptaków żyjących na wolności i 65 ognisk wśród ptaków hodowlanych.
 
Jak na razie nie ma informacji o przeniesieniu się wirusa na ludzi w Niemczech. W sobotę (20 lutego) w Rosji wydano komunikat o takim przypadku. 
 
Władze rosyjskie poinformowały o tym Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wirus został potwierdzony u siedmiu pracowników farmy drobiarskiej, na której w grudniu wybuchło ognisko ptasiej grypy. 
 
Wszystkie zakażone osoby miały łagodne objawy choroby. Do tej pory nie było żadnych oznak świadczących o możliwości przeniesienia się ptasiej grypy z człowieka na człowieka.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA