HPAI. Francja przoduje w liczbie ognisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-02-2021,15:00 Aktualizacja: 22-02-2021,15:00
A A A
Główny lekarz weterynarii opublikował raport przedstawiający aktualną sytuację w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie w bieżącym roku. Wynika z niego, że najtrudniejsza sytuacja występuje we Francji, gdzie potwierdzono 402 ogniska choroby.
 
Raport dotyczący przypadków i ognisk ptasiej grypy w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Norwegii oraz Ukrainy zawiera dane od 1 stycznia bieżącego roku.
 
Obecnej w Europie najtrudniejsza sytuacja występuje we Francji, gdzie potwierdzono 402 ognisk choroby u drobiu hodowlanego oraz 4 przypadki u dzikiego ptactwa. 
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, zakaz wwozu drobiu do Hongkongu,

Hongkong zakazuje przywozu drobiu z trzech państw

Zakaz eksportu drobiu do Hongkongu dotyczy niektórych regionów Korei Południowej, Niemiec i Polski. Został on wprowadzony w wyniku pojawienia się ptasiej grypy w tych krajach.    Producenci drobiu z regionu Gyeongsangbuk-Do...
Na drugim miejscu znajdują się Niemcy, gdzie potwierdzono 33 ogniska i 112 przypadków. W Polsce jest to odpowiednio 24 ognisk i 13 przypadków, a na Węgrzech 6 ognisk i 1 przypadek.
 
W Czechach i na Ukrainie potwierdzono po 5 ognisk oraz odpowiednio 6 i 0 przypadków. 
 
Szwecja i Bułgaria poinformowały o 4 ogniskach HPAI i odpowiednio 7 i 0 przypadkach. Irlandia Północna potwierdziła 2 ogniska i 1 przypadek, a Dania o 1 ognisko, ale aż o 48 przypadków u dzikich ptaków. 
 
Po jednym ognisku potwierdzono w Niderlandach (0 przypadków), Finlandii (4 przypadki), na Litwie (4 przypadki), w Belgii (4 przypadki), na Słowacji (4 przypadki), w Rumunii (7 przypadków) i we Włoszech (2 przypadki).
 
Nie stwierdzono ognisk choroby w Hiszpanii (2 przypadki), w Irlandii (11 przypadków) i w Norwegii (5 przypadków), na Łotwie i w Estonii (odpowiednio 4 i 1 przypadek) i w Austrii (6 przypadków).
 



 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA