Polski drób może ponownie trafić do RPA. Trwa inspekcja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2018,20:50 Aktualizacja: 23-02-2018,21:06
A A A

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza została koordynatorem wizyty służb weterynaryjnych Republiki Południowej Afryki w Polsce, która odbywa się w dniach 22-26 lutego.

Celem misji jest ocena skuteczności zastosowanych środków kontroli wobec ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, które wystąpiły w Polsce na przełomie 2016 i 2017 roku.

Polska jest jednym z trzech państw w Unii Europejskiej, poza Węgrami i Hiszpanią, które odwiedzą przedstawiciele służb weterynaryjnych Republiki Południowej Afryki.

produkcja drobiu, drób, mięso drobiowe, eksport drobiu, ukraina

Ukraina coraz bardziej zagraża unijnemu rynkowi drobiu

W pierwszych 11 miesiącach 2017 roku unijny import mięsa drobiowego z Ukrainy zwiększył się w skali roku o 65 proc. do 75 tys. t. Kraj ten stał się zatem jednym z ważniejszych dostawców drobiu na rynek Wspólnoty z 10 proc. udziałem....
Należy przypomnieć, iż w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, które pojawiły się w większości krajów Unii Europejskiej na przełomie 2016 i 2017 roku, tamtejsze władze zamknęły swój rynek na mięso drobiowe pochodzące z UE.

- RPA to niezwykle istotny i perspektywiczny rynek dla polskich producentów drobiu. Oczekiwany od dłuższego czasu audyt w 3 krajach unijnych, w tym w Polsce, daje realną szansę rodzimym producentom i eksporterom mięsa drobiowego na ponowne otwarcie tego kierunku sprzedaży. Warto dodać w tym miejscu, iż KRD-IG aktywnie działa na rzecz powrotu polskiego mięsa drobiowego na rynek Afryki Południowej również na poziomie unijnym w ramach naszych prac w organizacji a.v.e.c. - mówi Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

Wizytę gości z RPA rozpoczęło spotkanie, w Głównym Inspektoracie Weterynarii, podczas którego delegacja została szczegółowo zaznajomiona m.in. ze strukturą Inspekcji Weterynaryjnej w Polsce oraz systemem zapobiegania, nadzoru i zwalczania grypy ptaków.

ptasia grypa, drób, wirus ptasiej grypy, eksport drobiu

Drób znowu powinien być utrzymywany w zamknięciu

Służby weterynaryjne apelują do hodowców o utrzymywanie drobiu w zamknięciu i karmieniu zwierząt pod dachem. Zwiększyło się ryzyko wybuchu grypy ptaków, ponieważ wraz z pojawieniem się niskich temperatur wzrosła przeżywalność wirusa....
Inspektorzy odwiedzają także fermę drobiu, aby sprawdzić skuteczność wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwie. W poniedziałek odbędzie się spotkanie zamykające, w trakcie którego przedstawiciele RPA dokonają podsumowania i podzielą się spostrzeżeniami z wizyty w naszym kraju.

- Co ważne, podczas nieoficjalnych rozmów inspektorzy z Afryki Południowej zapewnili nas, iż wyniki kontroli, a w konsekwencji potencjalna decyzja o otwarciu rynku RPA dla polskiego drobiu, nie będzie uzależniona od audytów przeprowadzanych w innych krajach unijnych. To istotna deklaracja, gdyż podczas wcześniejszych kontroli obejmujących kilka Państwach Członkowskich, paradoksalnie nie zawsze spotykaliśmy się z takim podejściem - dodaje Łukasz Dominiak.

Misja przedstawicieli południowoafrykańskich służb weterynaryjnych w Polsce wpisuje się w strategię wielomiesięcznych działań KRD-IG zmierzających do powrotu polskiego drobiu na tamtejszy rynek.

Przypomnijmy, że pod koniec 2016 roku odbyła się misja handlowa do RPA z licznym udziałem przedstawicieli polskich zakładów drobiarskich oraz administracji rządowej, której organizatorem było KRD-IG. Podczas ówczesnej misji poza spotkaniami ze służbami weterynaryjnymi i celnymi Afryki Południowej, a także tamtejszymi importerami drobiu, promowane były walory smakowe oraz najwyższa jakość polskiego mięsa drobiowego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA