Polscy Tatarzy nie chcą u siebie wielkich kurników. Mają wsparcie posła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2018,15:00 Aktualizacja: 18-12-2018,15:09
A A A

W Kruszynianach (pow. sokólski, woj. podlaskie) ma powstać przemysłowa kurza ferma. Inwestycja nie podoba się oczywiście mieszkańcom miejscowości, która jest odwieczną siedzibą polskich Tatarów i miejscem pielgrzymek turystów z całego świata.

W sprawę zaangażował się również Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Regionu Podlaskiego PO RP. Jak informuje portal bialystokonline.pl polityk zapowiedział złożenie dwóch interpelacji w sprawie Kruszynian.

drób, gmina Drelów, budowa fermy drobiu w Żerocinie, lubelskie

Mieszkańcy chcą zablokować budowę potężnych kurników

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od budynków mieszkalnych w Żerocinie (pow. bialski, woj. lubelskie) inwestor chce wybudować cztery kurniki (140x40 metrów każdy) na kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu. Mieszkańcy wsi są oburzeni i...

Jedna ma trafić do ministra środowiska z wnioskiem o ustanowienie na wspomnianym obszarze ścisłej ochrony krajobrazowej, zaś druga do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

- Kruszyniany są zagrożone inwestycjami przemysłowych ferm kurzych, które zmienią całkowicie krajobraz, wartość przyrodniczą tego obszaru. To jest odwieczna siedziba polskich Tatarów. To jest miejsce pielgrzymek turystów z całej Europy i świata. To jest wreszcie miejsce, w którym znajdują się dwa pomniki historii - mówi Tyszkiewicz.

Planów związanych z budową kurników obawia się też Bronisław Talkowski, przewodnicy gminy muzułmańskiej. - My się boimy, dzisiaj jest etap planowania budowy kurników, że to spowoduje, że całkowicie kulturowość i przyroda znajdująca się na terenie Kruszynian zostanie zdewastowana - przekonuje.

Uważa też, że okoliczni mieszkańcy, którzy prowadzą noclegownie i restauracje, będą zmuszeni je zamknąć, ponieważ nikt nie wytrzyma smrodu wydobywającego się z kurzych ferm.

Póki co nie wiadomo wiele o osobie, która chce postawić kurniki. To podobno przedsiębiorca z białostockiego rynku, który kupił tereny przed kilkunastu laty, korzystając z niskich wówczas cen ziemi.
 

źródło: bialystokonline.pl


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA