Gdzie możemy eksportować drób i jego produkty?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-07-2017,13:30 Aktualizacja: 30-07-2017,10:55
A A A

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat, w którym informuje o tym, jakie obecnie tj. na dzień 20 lipca istnieją możliwości eksportu mięsa drobiowego i produktów drobiarskich z Polski do państw trzecich.

Mięso drobiowe na podstawie uzgodnionych weterynaryjnych świadectw zdrowia może być eksportowane do następujących krajów: Albania, Algieria (produkty mięsne), Aruba, Azerbejdżan, Białoruś (poza województwami gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Curacao, Egipt, Gruzja, Hongkong (poza powiatami gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Jordania, Kazachstan, Kirgistan, Kuba, Liban, Macedonia, Mołdawia (poza województwami gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Mongolia, Serbia, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam, Wyspy Św. Tomasza i Książęca, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

drób, ptasia grypa, OIE, H5N8, Polska państwem wolnym od grypy ptaków

Na razie mamy spokój z ptasią grypą. Polska wolna od H5N8

Oficjalnie można mówić o końcu sezonu grypy ptaków w Polsce. Według informacji przekazanych przez polskie władze weterynaryjne do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), mijają trzy miesiące od likwidacji ostatniego ogniska...

Eksport z Polski dla mięsa drobiowego i produktów nie może być prowadzony do Armenii, Chin, Federacji Rosyjskiej, Japonii, Korei, RPA, Tajlandii i Tajwanu.

Jaja wylęgowe i pisklęta nie mogą być eksportowane do Arabii Saudyjskiej, Armenii, Brazylii, Chin, RPA, Tajlandii i Tajwanu. Z kolei jaja konsumpcyjne i produkty jajeczne nie mogą być sprzedawane do Armenii, Japonii, RPA, Tadżykistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (z powodu wykrycia zakażeń salmonellą).

Zakaz eksportu z powodu wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI wprowadziły RPA, Tajwan, Japonia, Korea, Chiny, Hongkong (powiaty), Mołdawia (województwa), Brazylia (pisklęta), Tajlandia, Białoruś (województwa), Federacja Rosyjska, Armenia, Kazachstan (województwa), Arabia Saudyjska (województwa), Katar, Filipiny, Macedonia (powiaty), Ukraina (województwa), Serbia (obszary), Angola

Główny lekarz weterynarii informuje także, że wstrzymano certyfikację w wyniku zapisów świadectw zdrowia do Wietnamu, Algierii, Azerbejdżanu oraz Izraela (pisklęta).

indyki, ceny indyków, produkcja indyków, drób, mięso, handel mięsem

Indyki w cenie. Stawki ciągle idą w górę

W pierwszej połowie bieżącego roku w Polsce systematycznie rosły ceny indyków. W czerwcu stawki były już wyższe niż przed rokiem - wynika z danych opublikowanych właśnie przez ministerstwo rolnictwa. Początek roku był jednak trudny dla...

Jeśli zakażenie wystąpiło u drobiu w państwie, strefie lub kompartmencie wolnym od grypy ptaków to mogą one odzyskać status wolnych od tego zachorowania (w przypadku zakażeń wirusami grypy ptaków o wysokiej zjadliwości) trzy miesiące po zastosowaniu stamping out (w tym dezynfekcji wszystkich pomieszczeń dotkniętych zachorowaniem).

W związku z powyższym w dniu 20 lipca 2017r. Polska odzyskała status kraju wolnego od HPAI.

Do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje związane z grypą ptaków Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się z wnioskiem o zniesienie nałożonych restrykcji.

Restrykcje importowe zniosły Kazachstan, Arabia Saudyjska, Katar, Filipiny, Macedonia, Ukraina, Serbia, Angola. Od początku tego roku trwa również otwieranie się innych rynków na polski drób i jego wyroby.

  • od lutego 2017 r. otwarty został rynek Bośni i Hercegowiny dla mięsa drobiowego oddzielonego mechanicznie
  • w kwietniu 2017 r. władze indyjskie zaakceptowały świadectwo na mięso drobiowe (wymagana jest jednak wolność kraju od HPAI)
  • w maju 2017 r. odbyła się kontrola inspektorów singapurskich w celu otwarcia tamtejszego rynku dla polskiego mięsa drobiowego
  • w czerwcu 2017 r. Egipt zatwierdził świadectwo dla eksportu piskląt jednodniowych i jaj wylęgowych z Polski

Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA