Indyki w cenie. Stawki ciągle idą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2017,12:50 Aktualizacja: 12-07-2017,13:14
A A A

W pierwszej połowie bieżącego roku w Polsce systematycznie rosły ceny indyków. W czerwcu stawki były już wyższe niż przed rokiem - wynika z danych opublikowanych właśnie przez ministerstwo rolnictwa.

Początek roku był jednak trudny dla hodowców ze względu na spadek opłacalności produkcji. W styczniu relacja stawek indyków do cen pełnoporcjowych mieszanek paszowych wyniosła 3,5 i była najniższa od maja 2013 roku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.   

drób, produkcja drobiu, spadek dynamiki produkcji drobiu, kurczęta rzeźne, kaczki, gęsi

Produkcja drobiu w Polsce ostro wyhamowuje. A ma być jeszcze gorzej

W pierwszym kwartale bieżącego roku produkcja mięsa drobiowego (mierzona wielkością ubojów) wzrosła w Polsce tylko o nieco ponad jeden procent, czyli dwukrotnie mniej od średniej dla Unii Europejskiej. Tak wynika z analizy danych Eurostatu...

Za kilogram indyków producenci uzyskiwali wówczas średnio 4,83 zł, czyli aż o 95 gr mniej niż w styczniu 2016 r. W kolejnych miesiącach różnice zmniejszyły się w związku z systematycznym wzrostem cen skupu indyków.  

W marcu stawki były już na poziomie 5,03 zł/kg, czyli o ponad 13 proc. niższe od notowanych rok wcześniej. W kwietniu różnica ta wyniosła już tylko 5 proc. i indyki średnio skupowano po 5,10 zł/kg, zaś w maju po 5,22 zł/kg, czyli jedynie o 0,4 proc. mniej rok do roku.

Poprawiła się również opłacalność produkcji. W maju relacja cen indyków do stawek pełnoporcjowych mieszanek paszowych wyniosła 3,73. Według obliczeń BGŻ BNP Paribas na podstawie danych resortu rolnictwa w czerwcu po raz pierwszy w 2017 r. przeciętna cena indyków przekroczyła poziom sprzed roku o ponad 4 proc. i wyniosła 5,36 zł/kg. 
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA