Indyki w cenie. Stawki ciągle idą w górę
W pierwszej połowie bieżącego roku w Polsce systematycznie rosły ceny indyków. W czerwcu stawki były już wyższe niż przed rokiem - wynika z danych opublikowanych właśnie przez ministerstwo rolnictwa.
Początek roku był jednak trudny dla hodowców ze względu na spadek opłacalności produkcji. W styczniu relacja stawek indyków do cen pełnoporcjowych mieszanek paszowych wyniosła 3,5 i była najniższa od maja 2013 roku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Produkcja drobiu w Polsce ostro wyhamowuje. A ma być jeszcze gorzej
Za kilogram indyków producenci uzyskiwali wówczas średnio 4,83 zł, czyli aż o 95 gr mniej niż w styczniu 2016 r. W kolejnych miesiącach różnice zmniejszyły się w związku z systematycznym wzrostem cen skupu indyków.
W marcu stawki były już na poziomie 5,03 zł/kg, czyli o ponad 13 proc. niższe od notowanych rok wcześniej. W kwietniu różnica ta wyniosła już tylko 5 proc. i indyki średnio skupowano po 5,10 zł/kg, zaś w maju po 5,22 zł/kg, czyli jedynie o 0,4 proc. mniej rok do roku.
Poprawiła się również opłacalność produkcji. W maju relacja cen indyków do stawek pełnoporcjowych mieszanek paszowych wyniosła 3,73. Według obliczeń BGŻ BNP Paribas na podstawie danych resortu rolnictwa w czerwcu po raz pierwszy w 2017 r. przeciętna cena indyków przekroczyła poziom sprzed roku o ponad 4 proc. i wyniosła 5,36 zł/kg.
- Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych