Dobre prognozy dla rynku drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
23-11-2016,10:45 Aktualizacja: 23-11-2016,11:20
A A A

Według ostatnich prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2016 roku po raz kolejny zwiększy się światowa produkcja drobiu. Tym razem jednak tylko o niespełna 1 proc. do 115,8 mln ton wobec 3-proc. średniego wzrostu w ostatniej dekadzie.

Poziom wytwarzania pójdzie w górę o 2,3 proc. w krajach rozwiniętych, zaś państwa rozwijające się zanotują 0,03 proc. spadek. Czwarty rok z rzędu produkcja obniży się w Chinach - o 5,2 proc. do 18 mln ton ze względu osłabienie popytu konsumpcyjnego - informuje FAMMU/FAPA.

EuroTier drób targi

Dla producentów drobiu z EuroTier 2016

Targi EuroTier 2016 pokazały, że główne tendencje w innowacjach dotyczących hodowli drobiu koncentrują się na optymalizacji systemów pojenia i precyzyjnego dozowania płynnych dodatków, których głównym celem jest...

Prognozy dla pozostałych krajów przodujących na światowym rynku drobiu są jednak pozytywne. Stany Zjednoczone, lider rankingu podniosą poziom wytwarzania o 2,6 proc. do rekordowych 21,8 mln ton. Wyższa produkcja spodziewana jest również m.in. w Brazylii, UE, Indiach, Meksyku, Argentynie, Tajlandii, Australii i Rosji.

W 2016 roku globalny wywóz mięsa drobiu wzrośnie prawdopodobnie bardziej (o 4,4 proc. do 12,7 mln ton) niż w poprzednich kliku latach, co odzwierciedla niższą wytwórczość u największych importerów. Głównym beneficjentem wyższego zapotrzebowania na towar będzie Brazylia, która zwiększy wysyłki o ok. 7 proc. do rekordowych 4,6 mln ton.

Odbuduje się też amerykański wywóz drobiu (o 3 proc. do 3,6 mln ton), mimo rosyjskiego embarga oraz utrzymania przez niektóre kraje restrykcji handlowych z powodu ptasiej grypy w USA w 2015 r.

Sprzedaż na rynki zagraniczne zwiększą również Unia Europejska, Tajlandia, Chile, Ukraina i Rosja. Niższe będą natomiast dostawy z Turcji, Argentyny oraz Chin.

Światowy import mięsa drobiowego wzrośnie w tym roku o 3,3 proc. do 12,6 mln ton, a zwiększą go przede wszystkim kraje azjatyckie i bliskowschodnie.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA