Produkty mleczarskie przestały tanieć. Mleko pójdzie w górę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-06-2016,9:40 Aktualizacja: 29-06-2016,9:35
A A A

Ceny produktów mleczarskich przestały spadać. To nie koniec kryzysu, ale pierwsze symptomy poprawy. Obecnie producenci mleka otrzymują niskie ceny za mleko, a ich rozbieżności w całej Polsce są bardzo duże.

- Są mleczarnie które potrafią zapłacić 1,5 zł nawet w tej chwili, a są takie które proponują zaledwie ponad 30 groszy. Taka cena to jest wykorzystywanie obecnej trudnej sytuacji - mówił dla TVP 1 Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

- W sklepach, w wielkich sieciach było widać, że ceny produktów obniżono o 2,8 proc., a rolnikom obniżono ją o 28 proc. Stąd mamy ten kryzys - mówił dla TVP 1 Krzysztof Banach z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

mleko, przetwory mleczne, mleczarnie, eksport

Eksport produktów mleczarskich receptą na kryzys?

Cena mleka wynika z trudnej sytuacji na światowym rynku. Polskie spółdzielnie mleczarskie starają się eksportować jak najwięcej produktów, aby poprawić tę sytuację. Najbardziej chłonnym krajem są Chiny. Obecnie 75 krajowych...

W końcu pojawiła się jednak szansa na zmiany, a ceny niektórych produktów mleczarskich lekko poszły w górę. Jak informuje TVP 1 większe zapotrzebowanie jest na tłuszcze, mniejsze nadal na białko.

- Poziom cen detalicznych bardzo mocno spadł, poziom cen płaconych dla rolników również, niektórym przestało się to opłacać i dlatego zmniejszyła się podaż surowca. Jednak powoli systematycznie sytuacja się poprawia, zapasy w magazynach się zmniejszają a to znaczy, że sprawy idą we właściwym kierunku - mówił dla TVP 1 Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

Jednym z powodów do optymizmu jest fakt, że znacznie lepsze w tym roku są także pasze objętościowe i jest ich więcej co powinno poprawić sytuację rolników. Dobrze zapowiadają się również żniwa dzięki czemu ceny pasz treściwych do końca tego roku nie powinny wzrosnąć.

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA