Dobry TMR z suchej kiszonki z kukurydzy. Czy to możliwe?
Wielu hodowców zebrało w tym roku zbyt suchą kukurydzę na kiszonkę czyli taką, w której sucha masa całych roślin przekraczała 40 procent. Co możemy zrobić, żeby przygotowany z jej udziałem TMR był pełnowartościowy dla krów?
Wskutek suszy, która regularnie występuje w ostatnich latach, hodowcy bydła i producenci mleka często stają przed dylematem dotyczącym zbioru kukurydzy na kiszonkę. Z jednej strony rośliny szybko wysychają i ich strawność bardzo mocno maleje. Z drugiej jednak ziarno dojrzewa wolniej.
Mobilne Centrum Analizy Mleka dotrze do każdego hodowcy
Czy czekać na pełną dojrzałość ziarna, czy może kierować się suchą masą całych roślin i zbierać je wcześniej ze świadomością, że kiszonka będzie zawierać mniej skrobi? Zdania są podzielone, jednak wielu doradców żywieniowych uważa, że ewentualne niedobory energii można uzupełnić dodatkiem pasz treściwych czy kiszonego śrutowanego lub gniecionego ziarna kukurydzy.
- Jeśli kiszonka z kukurydzy jest zbyt sucha, wówczas musimy ograniczyć jej ilość w TMR-rze ponieważ nie możemy przekroczyć pewnej ilości skrobi w dawce. Ponadto często taki materiał jest skażony mikotoksynami - mówi Zbigniew Wróblewski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Jeśli TMR składa się ze zbyt suchych pasz objętościowych warto zastanowić się nad jego częstszym zadawaniem oraz wysypywaniem go na mniejsze tj. cieńsze warstwy.
Czy hodowcy, których tegoroczne kiszonki są suche, powinni stosować preparaty przeciwko mikotoksynom?
Czy rzepak może zastąpić soję w żywieniu zwierząt?
- Uważam, że jest to uzasadnione ekonomicznie. Ja stosuję metodę, którą poznałem w Holandii. Podaję krowom węgiel drzewny. Spotykam się z licznymi głosami krytykującymi ten sposób walki z mikotoksynami, ale w gospodarstwach w których go wprowadziłem, wyniki produkcyjne są zadowalające - podkreśla Wróblewski.
Niestety coraz częściej w parze z kiszonką z kukurydzy idą również słabej jakości pasze objętościowe tj. kiszonki z traw i lucerny.
- W takiej sytuacji zalecam wprowadzić do dawki melasę z wodą. Jeśli mamy suche kiszonki z traw i lucerny, co w tym roku występuje szczególnie często, to niestety do TMR-u trzeba dolewać wodę. Ta mieszanka musi być odpowiednio wilgotna. Oczywiście nie uzyskamy takiej wilgoci, jaka jest w tkankach rośliny, ale przede wszystkim poprawimy strukturę dawki dzięki czemu wpłyniemy na jej mniejsze sortowanie. A to również ma istotny wpływ na zapobieganie występowania kwasicy żwacza - mówi Wróblewski.
Nowoczesne narzędzia doskonalenia stada czyli co?
- Wskutek ubiegłorocznego deficytu opadów przygotowaliśmy bardzo suche kiszonki z kukurydzy. Jednak dzięki różnym zabiegom zastosowanym w naszym gospodarstwie udało nam się zachować wysoką produkcję i jakość mleka - mówi Jarosław Bereźnicki, prezes zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój Sp. z o.o.
Hodowcy postawili przede wszystkim na wysłodki buraczane zakiszone w rękawach, które jednocześnie podniosły wartość energetyczną TMR-u oraz obniżyły jego suchą masę. Ich dawka oscylowała między 4-8 kg i była uzależniona od fazy laktacji krów.
- Więcej informacji dotyczących przygotowania TMR-u z udziałem suchej kiszonki z kukurydzy oraz możliwości poprawy jakości dawki pokarmowej dla krów znajdziesz w aktualnym numerze Hoduj z Głową Bydło nr 6/2019. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)