Gospodarz na 1 kg przyrostu masy ciała opasów zużywa średnio 2,8 kg paszy. Sprzedaje on buhaje w wadze 620-650 kg w wieku nawet 15 miesięcy.
Notowania bydła rzeźnego w trzecim tygodniu kwietnia wzrosły. Producenci za bydło ogółem uzyskiwali średnio 10,71 zł za kilogram wagi żywej, czyli o niemal 1% więcej niż przed tygodniem. Bydło rzeźne w dniach od 17 do 23...
Dominik Pleśnierowicz z miejscowości Karolew w woj. łódzkim wraz z żoną Beatą zajmuje się opasem bydła. Kupuje on od stałego dostawcy cieląt w wadze 65-85 kg, które opasa do wagi około 650 kg.
Obecnie w gospodarstwie Pleśniarowiczów znajduje się około 100 opasów, które są pogrupowane w kojcach według wagi.
Producent opasa jedynie buhajki, które zawsze po transporcie waży, aby było wiadomo ile podać im pójła oraz w razie konieczności jaką dawkę leków zastosować. Dodatkowo zwierzęta są osłuchiwane za pomocą stetoskopu i dwa razy dziennie mają mierzoną temperaturę.
Przechodzą one kwarantannę w budkach typu igloo ustawionych w dwóch rzędach pomiędzy oborami. Cielęta przebywają w parach, ponieważ zdaniem gospodarza lepiej się odchowują i odczuwają mniejszy stres w momencie łączenia w grupy, przez co nie dochodzi do spadku masy ciała.
Buhajki są nawadniane za pomocą elektrolitów i dostają cały pakiet szczepień. W pierwszej kolejności otrzymują szczepionkę donosową, a następnie przeciwko kokcydiozie, bakterii beztlenowych, wirusom BR SV i BVD oraz są odrobaczane.
Szybki montaż, łatwość adaptacji czy możliwość rozbudowy już w trakcie użytkowania. Hale łukowe mogą się dobrze sprawdzić jako obory dla bydła mlecznego. Hale łukowe już wiele lat temu zyskały popularność wśród rolników. W...
Dostają one pójło oraz mają dostęp do czystej wody i suchego TMR-u, który jest przygotowywany w gospodarstwie i składa się z sieczki ze słomy, dodatku melasy i śruty zbożowej.
Zwierzęta przez pierwsze kilka dni otrzymują także profilaktycznie preparat zawierający substancje biologicznie czynne, które usprawniają procesy trawienne, regulują skład flory bakteryjnej i perystaltykę jelit, co zapobiega występowaniu biegunek.
Cielęta są odstawiane od mleka po upływie sześciu tygodni. W siódmym tygodniu przechodzą przez okres przejściowy i w wadze 120 kg trafiają do jednego z trzech budynków, gdzie przebywają w kojcu grupowym na głębokiej ściółce.
Przez następne dwa tygodnie dostają ten sam suchy TMR, do którego mają dostęp w budkach. Następnie są selekcjonowane według wielkości i trafiają do kojców po 7 sztuk. Zwierzęta mają wówczas wprowadzaną paszę suchą.
Składa się ona ze śruty zbożowej z owsa, jęczmienia, premiksu robionego na zamówienie z dodatkiem drożdży, śruty rzepakowej pomieszanej ze słonecznikową w proporcji 1:1, a także alkalizowango ziarna kukurydzy oraz dodatku buforów.
Do niedawna dój 170 krów zajmował im łącznie 8 godzin dziennie. Postanowili więc wybudować nową oborę, w której zamontowali halę karuzelową, co umożliwiło im skrócenie czasu jego trwania. Jakub Kraszewski z...
Buhaje oprócz paszy treściwej mają również nieograniczony dostęp do całych balotów słomy. Pasza jest przygotowywana raz w tygodniu. Gospodarz przechowuje ją w dwóch mieszalnikach o pojemności 1 i 3 ton. Zwierzęta do masy 300 kg otrzymują dawkę treściwą z mniejszą zawartością białka, a od 300 kg do końca opasu o wyższym udziale białka.
- Według naszych obliczeń na początku opasu młode buhaje zjadają 3 kg paszy treściwej dziennie, a zwierzęta pod koniec opasu nawet 11 kg. Jeszcze do niedawna sprzedawaliśmy buhaje w wieku 16 miesięcy i w wadzę 700 kg. Jednak obecnie oferuję lżejsze sztuki w wadze 620-650 kg w wieku nawet 15 miesięcy – wyjaśniał Dominik Pleśnierowicz.
Średnio raz w miesiącu wszystkie opasy są ważone. Dzięki temu gospodarz może śledzić aktualne przyrosty we wszystkich grupach.
Jak przyznaje producent zwierzęta żywione w systemie na sucho potrzebują znacznie więcej wody, przez co oddają więcej moczu, co wymaga częstszej wymiany ściółki.
Jego zdaniem ten model żywienia wymaga dopilnowania odpowiedniej struktury paszy treściwej. Jeżeli zboża zostaną ześrutowane zbyt drobno może pojawić się biegunka. Z kolei, gdy struktura jest zbyt gruba prowadzi to do wzdęć, a nawet niedrożności układu pokarmowego.
Dominik Pleśnierowicz zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2022, który został zorganizowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronem medialnym wydarzenia była Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA Sp. z o.o., wydawca dwumiesięcznika "Hoduj z Głową Bydło" i multiportalu rolnego Agropolska.
Więcej informacji na temat opasu bydła na sucho znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" (3/2023) ZAPRENUMERUJ