Do niedawna dój 170 krów zajmował im łącznie 8 godzin dziennie. Postanowili więc wybudować nową oborę, w której zamontowali halę karuzelową, co umożliwiło im skrócenie czasu jego trwania.
Tygodniowo przerabia 500 litrów mleka, z którego produkuje sery podpuszczkowe i dojrzewające oraz jogurty, śmietanę i masło. Największym zainteresowaniem cieszą się świeże sery podpuszczkowe, które stanowią 80% asortymentu....
Jakub Kraszewski z miejscowości Dąbrowa Łazy wraz z rodzicami Tomaszem i Katarzyną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 240 ha i specjalizuje się w produkcji mleka.
Ich stado liczy ponad 200 krów h-f, spośród których większość stanowi odmiana czerwono-biała. Zwierzęta te w porównaniu do odmiany czarno-białej cechują się wyższą zdrowotnością. Jednocześnie mają mocniejsze racice i są łagodniejsze.
Kraszewscy w 2022 r. wybudowali nową oborę wolsnostanowiskową dla 204 krów mlecznych o długości 55 m i szerokości 36 m. Do budynku przylega pomieszczenie, w którym znajduje się zlewnia mleka oraz karuzelowa hala udojowa firmy Dairymaster wyposażona w 36 stanowisk.
- Wcześniej utrzymywaliśmy zwierzęta w starej oborze wolnostanowiskowej, gdzie zmieściliśmy 170 krów. Ich dój odbywał się w hali 2x5 typu rybia ość i zajmował nam niemal 8 godzin dziennie. Skrócenie czasu doju było głównym naszym celem, dlatego zdecydowaliśmy się na karuzelę, w której dój 200 krów trwa około 75 minut – mówi Jakub Kraszewski,
Zwierzęta w stadzie są podzielone na trzy grupy laktacyjne i jedną zasuszeniową, ale docelowo maja być cztery grupy produkcyjne. Do pierwszej z nich trafiają zarówno krowy jak i jałówki po porodzie i są tam utrzymywane przez pierwsze 90 dni laktacji.
Notowania żywca wołowego w czwartym tygodniu marca nieznacznie spadły. Producenci za bydło ogółem uzyskiwali średnio 10,90 zł za kilogram wagi żywej, czyli o 2 gr za kg mniej niż przed tygodniem. Bydło rzeźne w dniach od...
W drugiej grupie są utrzymywane krowy w szczycie laktacji, a w trzeciej przed zasuszeniem. Zwierzęta są dojone dwa razy dziennie.
Jako pierwsze do doju idą krowy najbardziej wydajne. Są one wpędzane do poczekalni, z której zwabione paszą same przechodzą przez bramkę identyfikującą i wchodzą na platformę.
Większość krów doi się podczas jednego obrotu karuzeli, a około 5% stada zostaje na platformie przez kolejny obrót.
Hodowcy średnio od krowy uzyskują ponad 30 litrów mleka, które systemem rur trafia do chłodni i jest odbierane co drugi dzień przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita.
Krowy są żywione dawką TMR przygotowywaną w samojezdnym wozie paszowy o pojemności 17 m3 z dwoma pionowo ustawionymi ślimakami, frezem załadunkowym oraz wagą.
W skład TMR-u wchodzi kiszonka z kukurydzy, CCM, poekstrakcyjna śruta sojowa i rzepakowa, granulowane wysłodki buraczane, tłuszcz chroniony, kreda pastewna, sól oraz premiks mineralno-witaminowy. W dawce słoma została zastąpiona sianem z traw nasiennych.
Państwo Kraszewscy mogą pochwalić się liczną kolekcją nagród zdobytych podczas krajowych i regionalnych wystawach zwierząt hodowlanych.
Więcej informacji na temat gospodarstwa Kraszewskich znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2023 ZAPRENUMERUJ