Obora dla krów mlecznych w hali łukowej
Szybki montaż, łatwość adaptacji czy możliwość rozbudowy już w trakcie użytkowania. Hale łukowe mogą się dobrze sprawdzić jako obory dla bydła mlecznego.
Hale łukowe już wiele lat temu zyskały popularność wśród rolników. W zdecydowanej większości stanowią one magazyn np. na słomę, zboże czy maszyny. Coraz więcej hodowców decyduje się także na adaptację tych obiektów na obory dla krów mlecznych.
Główną zaletą hal łukowych jest ich lekka konstrukcja. Mogą być one stawiane nawet bez fundamentów.
Hodowcy wybudowali oborę mimo licznych przeszkód
W przypadku obór ich producenci zalecają jednak montaż do betonowych bloków lub murków tak, aby zwierzęta nie miały bezpośredniego kontaktu z elementami stalowymi. W tym przypadku firmy praktykują m.in. tzw. kotwy chemiczne stosując środek, który wiąże się z betonem.
Szkielet hal jest wykonany ze stali, najczęściej ocynkowanej, a ich wymiary dopasowywane do potrzeb. Szerokość zazwyczaj jest stała, z kolei długość może być dowolna i zmieniana również w trakcie użytkowania.
Pokrycie w zależności od firmy, może być materiałowe, bądź blaszane. Dobór jego koloru najczęściej należy do inwestora.
Wnętrze hal łukowych jest wolne od różnego rodzaju podpór i słupów utrzymujących konstrukcję, dzięki czemu łatwo można zaadoptować je do potrzeb krów. Zwiększa się także kubatura obiektu.
W zależności od szerokości stół paszowy może być umieszczony z boku obory lub w jej centralnej części. Niektórzy hodowcy decydują się także na jego lokalizację na zewnątrz hali, co dodatkowo pozwala zoptymalizować jej wykorzystanie.
Mobilne mieszalnie coraz popularniejsze
Firmy oferują również różne rozwiązania dotyczące wentylacji. Łukowe hale mogą być wyposażone w świetlik kalenicowy i kominy wentylacyjne. Po ich bokach łatwo można odsłonić ściany na wzór kurtyn w tradycyjnych oborach, umożliwiając krowom dostęp do świeżego powietrza.
Ich producenci oferują także ocieplanie obiektów pianą natryskową, która po wyschnięciu jest twarda i może być czyszczona myjką ciśnieniową.
Największą zaletą adoptowania hal łukowych na potrzeby obór dla krów jest szybkość ich wykonania. Ich montaż trwa nawet kilka dni. Więcej czasu potrzeba na zebranie niezbędnej dokumentacji, w czym pomagają firmy oferujące ich budowę.
Cena, która zależy od wielkości i wyposażenia, mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad 200 tys. złotych.
Cały artykuł dotyczący adaptacji hal łukowych na potrzeby obory dla krów mlecznych znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2023. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)