Jest nowy projekt promujący wołowinę. Jemy jej rekordowo mało

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2017,13:45 Aktualizacja: 08-07-2017,9:02
A A A

Związek "Polskie Mięso" przygotował kampanię "Wołowe triki i techniki" przełamującą stereotypy o wołowinie. Chodzi o zachęcenie konsumentów do częstszego sięgania po to mięso, którego spożycie w Polsce spadło do rekordowo niskiego poziomu.

- Konsumenci w ostatnich latach rzadko wykorzystują wołowinę do przygotowywania potraw, znacznie chętniej korzystają z kurczaków i wieprzowiny. Dlatego spożycie wołowiny od 2000 r. spada. W 2015 r. odnotowano rekordowy spadek konsumpcji do zaledwie 1,2 kg na osobę, podczas, gdy w latach 90-tych konsumpcja sięgała nawet 7 kg - tłumaczy Witold Choiński, prezes "Polskiego Mięsa".

wołowina, rynek mięsa, ceny wołowiny, bydło, eksport wołowiny

Eksport wołowiny dynamiczne rośnie

W pierwszym kwartale 2017 roku wolumen eksportu bydła i produktów wołowych z Unii Europejskiej w ekwiwalencie tuszy wyniósł 175,3 tys. ton. To aż o 19,2 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.   Eksperci Komisji...

Polacy jedzą znacznie mniej wołowiny niż inni mieszkańcy UE. W opinii przedstawicieli branży mięsnej jest jednak szansa na odbudowę rynku i zwiększenie spożycia. Argumentem za jest duża produkcja wołowiny w Polsce, która w niemal 90 proc. jest wywożona zagranicę i w większości trafia na stoły unijnych konsumentów. Jest ona chętnie kupowana, bo ceny polskiego mięsa są o ok. 15 proc. niższe niż proponują to inni dostawcy.

Choiński poinformował, że branża mięsna pracuje obecnie nad przygotowaniem strategii rozwoju tego rynku do 2030 roku. Obecnie wskazana przez branżę firma analizuje rynki wołowiny w krajach, gdzie jej pozycja jest mocna.  Wybranych zostało siedem rynków i firma analityczna przygląda się w jaki sposób tam promowana jest wołowina.

Ostatnie dane wskazują, że trend spadkowy spożycia wołowiny odwrócił się, w 2016 r. statystyczny obywatel naszego kraju zjadł 1,9 kg mięsa, a w tym roku eksperci prognozują, że spożycie wyniesie 2 kg na osobę. Jednak jest to stale mało i branża mięsna chce, by Polacy bardziej doceniali smak i wartości tego mięsa.

argentyna, wołowina, eksport wołowiny, handel mięsem, mięso, pryszczyca, bydło

Nowy rząd pomógł eksporterom wołowiny

Nowa ekipa rządząca Argentyną zniosła wiele barier handlowych, które blokowały dotychczas rozwój eksportu wołowiny. Po wprowadzonych zmianach sprzedaż tego gatunku mięsa poszła w górę. W 2016 roku wywóz wołowiny z...

- Szukaliśmy rozwiązania na odwrócenie tego trendu. Uznaliśmy, że trzeba wykorzystać modę na sztukę kulinarną i uświadomić konsumentom, że z wołowiny można przygotować cała gamę smacznych i prostych potraw - powiedział Choiński.

Z badań przeprowadzonych przez SGGW wynika, że Polscy z potraw na bazie wołowiny znają głównie: rosół, gulasz i bitki.

- Kampania, która ma zachęcić do sięgnięcia po wołowinę będzie prowadzona przez media społecznościowe i skierowana jest do osób po 35. roku życia, którzy na ogół nie mają czasu na oglądanie kilkunastu minutowych programów kulinarnych.

Dlatego filmiki będą bardzo krótkie. Do emisji cyklu 15 filmików kulinarnych wybrany został kanał Youtube, będzie można je zobaczyć już na początku lipca - wyjaśniła Katarzyna Oponowicz, dyrektor Związku "Polskiego Mięsa".

- Filmiki będą pokazywały, jak szybko można z różnych części wołowiny przygotować m.in. burgera czy steka. W ten sposób ma być zmieniony stereotyp, że wołowina jest trudna w obróbce i nic szybko nie da się z niej zrobić - przekonuje. 

Filmy będą zawierały, oprócz przepisów, informacje poradnikowe, informacje o rasach bydła, sposobie żywienia. Każdy odcinek nie będzie dłuższy niż 5 minut. Jak przyrządzić mięso będzie pokazywał mistrz kulinarny Marcin Budynek.

Kampania „Wołowe triki i techniki” została sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, który dysponuje ok. 6 mln zł rocznie.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA