Hoduj z Głową Bydło nr 1 w 2024 roku. Wideo
Co zrobić gdy brakuje kiszonki z kukurydzy? Dlaczego kiszonki i woda nie mogą zamarzać oraz jak zimny wychów wpływa na zdrowie cieląt? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu "Hoduj z Głową Bydło", gdzie znajdziecie odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.
Cykl "Okiem doradcy" to nowa seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".
W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.
Tym razem eksperci odpowiadają na pytanie hodowcy dotyczące występowania mastitis w jego stadzie. Swoją opinię przedstawiają doradcy firm Cid Lines, Kersia oraz Phibro.
Laureaci konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2023
Niestety, rok 2023 był kolejnym z problemami w zabezpieczeniu bazy paszowej dla krów mlecznych pod względem ilości i jakości pasz objętościowych, zwłaszcza kiszonki z kukurydzy.
Profesor Zygmunt Maciej Kowalski z UR w Krakowie w swoim artykule: "Gdy zabraknie kiszonki z kukurydzy" prezentuje kilka cennych porad, które po pierwsze pomogą w odpowiednim gospodarowaniu tą paszą w żywieniu stada, a po drugie, podpowiedzą hodowcom, jakimi komponentami możemy ją chociaż w pewnym stopniu zastąpić.
Krótszy czas pobierania paszy i spadek wydajności, a także gorsza jakość kiszonek i gotowych mieszanek wysypywanych na stół paszowy.
Są to główne, ale niejedyne skutki zamarzania pasz i wody zimą. I choć wydaje się, że największe mrozy mamy już za sobą, to zima jeszcze z pewnością da o sobie znać. Dlatego warto wiedzieć co należy robić, aby temu zapobiegać.
Zbigniew Wróblewski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka pisze o tym w swoim artykule: "Kiszonki i woda nie mogą zamarzać".
Hodowla bydła stoi przed wyzwaniami i zmianami
Zamarzanie to nie jedyny problem, który dotyczy kiszonek zimą. Znacznie poważniejsze konsekwencje wynikają z ich słabej jakości. Ta z kolei wynika z błędów popełnianych na etapie zbioru i zakiszania, ale także losowych zdarzeń.
Aby uniknąć negatywnych sutków podawania ich krowom, zwłaszcza najbardziej wydajnym, powinniśmy oceniać je pod względem organoleptycznym, a przed otwarciem silosów i pryzm kontrolować ich jakość za pomocą analizy laboratoryjnej.
Więcej na ten temat pisze specjalista ds. hodowli i użytkowania zwierząt gospodarskich Edyta Wojtas – Turalska w artykule "Żywienie słabymi kiszonkami nie popłaca".
Choroba zakaźna przenoszona drogą oddechową, którą zarażają się nie tylko przeżuwacze, ale też ludzie. Mowa o gorączce Q, która wbrew wielu opiniom, nie jest jednostką egzotyczną i dotyczy także polskich stad krów mlecznych oraz hodowców i lekarzy weterynarii.
Czym objawia się ta jednostka, jak możemy jej zapobiegać oraz dlaczego warto to robić? Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule "Wciąż groźna i aktualna".
Rozród i żywienie krów są kluczowe
Biegunki powodują nie tylko odwodnienie organizmu, ale również kwasicę metaboliczną i znacznie zwiększają ryzyko upadków cieląt.
Biegunki są wywoływane przez błędy żywieniowe lub patogeny chorobotwórcze, w tym wirusy, bakterie i pasożyty. Czynniki te mogą działać niezależnie od siebie lub wspólnie.
W artykule "Co wywołuje biegunki u cieląt?" prezentujemy pierwszą gamę przyczyn, które na nie wpływają. Warto się z nimi zapoznać, aby zapobiegać tym niestety powszechnym schorzeniom.
Jak utrzymywanie cieląt na zewnątrz, także zimą, wpływa na ich odporność? Zimny wychów ma swoje niewątpliwe zalety, które uwidaczniają się jednak wówczas, gdy zapewnimy zwierzętom odpowiednie warunki środowiskowe i zadbamy o ich żywienie.
Jak więc należy to robić? Na to pytanie w artykule: Zimny wychów na zdrowie odpowiadają sami hodowcy, a także przedstawiciele świata nauki i weterynarii.
Tucz bydła w cyklu otwartym w Polsce staje się coraz bardziej popularny, a zakup nowych zwierząt stanowi jeden z największych punktów krytycznych tej produkcji. Dlaczego? Ponieważ często pochodzą one z wielu źródeł, a ich status zdrowotny nie jest znany.
Cena mleka w grudniu. Notowania do góry czy w dół?
Lekarz weterynarii Maria Hurek w artykule: Kwarantanna cieląt kluczem do sukcesu, pisze o tym, na co należy zwrócić uwagę i co warto robić, aby opas bydła był opłacalny.
Hodowcy w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego oferują wołowinę pochodzącą od jałówek w wieku do 20 miesięcy, która jest delikatna, krucha i optymalnie otłuszczona. Dzięki skróceniu łańcucha dostaw ich zysk jest o około 30 proc. wyższy niż w przypadku sprzedaży zwierząt do rzeźni.
Dorota Koprowska z miejscowości Nowy Wiec na Pomorzu, wraz z mężem Maciejem zajmuje się hodowlą bydła mięsnego. W artykule: Ekologiczna i prosto od rolnika prezentuje oraz przybliża ona swoje gospodarstwo.
Rozpoczęliśmy nowy, 2024 rok. Jaki dla hodowców bydła i producentów mleka był ten poprzedni? Zapytaliśmy o to ekspertów, którzy podsumowują minionych 12 miesięcy oraz dzielą się swoimi prognozami na nadchodzący czas.
W artykule zatytułowanym: Co dla branży przyniósł 2023 rok?wypowiadają się Dorota Grabarczyk, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka oraz Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
W naszym magazynie znajdziecie także wiele innych bardzo ciekawych artykułów, między innymi dotyczących stosowania młóta browarnianego oraz śruty rzepakowej w żywieniu krów, selekcji w małych populacjach bydła mlecznego, czy rolnictwa 4.0, w ramach którego prezentujemy roboty udojowe dostępne na polskim rynku.
Zamieściliśmy także ofertę firm posiadających w sprzedaży suchy TMR dla cieląt lub bazę potrzebną do jego przygotowania.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)