Rozród i żywienie krów są kluczowe
Josera Polska oraz Saatbau Polska zorganizowały konferencję naukową zatytułowaną "Mission to the Milky Way". Odbyła się ona w piątek 26 stycznia w Aparthotel Termy Uniejów.
Hodowcy i producenci bydła mlecznego oraz pozostali zgromadzeni na konferencji uczestnicy, wysłuchali wykładów na temat wpływu żywienia na rozród, zabezpieczenia bazy paszowej w gospodarstwie, ekonomii produkcji mleka oraz ważnych wskaźników rozrodu.
Cena mleka w grudniu. Notowania do góry czy w dół?
Żywienie i rozród
Marcin Andrzejewski z firmy Josera Polska mówił o wpływie m.in. żywienia na rozród.
– Rozród tylko w 15% zależy od genetyki. Na pozostałe 85% składa się zarządzanie stadem, w tym higiena, żywienie, utrzymanie i zarządzanie płodnością, przez które rozumiemy m.in. obserwację rui, przechowywanie nasienia, okres zasuszenia i okołoporodowy – mówił Marcin Andrzejewski.
Efektywność rozrodu mówi wiele o opłacalności produkcji mleka. Jak należy ją mierzyć?
– Istnieje wiele parametrów, jak wystąpienie pierwszej rui po porodzie, które powinno mieć miejsce przed 40 dniem laktacji, przestój poporodowy od 60 do 75 dni, czy czas od wycielenia do skutecznego pokrycia, tj. 85-110 dni – mówił Andrzejewski.
Żywienie istotnie wpływa na rozród, a zwłaszcza błędy popełniane w tym zakresie. Należą do nich zbyt niski pobór paszy, niedobór energii i białka, a także jego nadmiar, braki lub zbyt duża ilość składników mineralnych i witamin oraz obecność mikotoksyn w paszach.
Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?
– 45% pobrania paszy zależy od jej składu, a aż 55% od konstrukcji stołu paszowego oraz praktyk związanych z dystrybucją mieszanki w ciągu dnia – podkreślał Marcin Andrzejewski.
Kiszonka z kukurydzy wysokiej jakości
Daniel Niewiński, dyrektor ds. marketingu Saatbau Polska, mówił o tym, jak zabezpieczyć bazę paszową w gospodarstwie.
– Jak wyprodukować zdrową i wysokojakościową kiszonkę z kukurydzy? W tym celu musimy wybrać wysokoenergetyczną odmianę, zapewnić jej optymalne nawożenie i ochronę, wzorowo zebrać i zakonserwować z użyciem zakiszaczy oraz prawidłowo ubić i złożyć w silosie lub na pryzmie – wyliczał Niewiński.
Ważna jest ochrona przed zgorzelami i ptakami oraz nawożenie kukurydzy, w którym należy zwrócić uwagę na fosfor i cynk. Nie bez znaczenia jest pH gleby. Jeśli jest ono zbyt niskie konieczne jest jej wapnowanie krótko przed siewem wapnem węglanowym tak, aby wynosiło ono optymalnie 5,5-5,7.
Plon kukurydzy zależy także od zabiegów przed i powschodowych.
Stawiają na produkcję mleka A2A2
– Przedwschodowe należy wykonać bezpośrednio po siewie w warunkach gleby bez grud i jej dobrego uwilgotnienia. Powschodowe muszą przypaść na równomierne i wczesne wschody chwastów do fazy 2-4 liści i dobrą kondycję roślin – podkreślał Niewiński.
Światowe trendy w mleczarstwie
Łukasz Wyrzykowski, prezes zarządu IFCN, w swoim wystąpieniu skupił się na globalnym rynku mleka oraz trendach w jego produkcji.
– Nabiał jest niezbędnym składnikiem odżywczym i ma udowodnione działanie zdrowotne. Ponadto jest niedrogi. To wszystko powoduje, że staje się on głównym produktem spożywczym, który może wyżywić świat – mówił Łukasz Wyrzykowski dodając:
– Dochody około 1 miliarda ludzi są związane z mleczarstwem. W gospodarstwach mlecznych mieszka ponad 600 mln osób. Ponad 350 mln mieszka w gospodarstwach domowych, w których jedna osoba ma pracę w łańcuchu dostaw.
Większość mleka jest wytwarzana w 3% światowych gospodarstw. Stada liczące ponad 100 krów stanowią zaledwie 0,2% wszystkich.
– W branży mleczarskiej mamy do czynienia z nową normą. Postępuje strukturalna zmiana objawiająca się konsolidacją i malejącą liczbą gospodarstw – mówił Wyrzykowski.
Skup mleka w listopadzie 2023 roku zmalał
Kluczowe wskaźniki rozrodu
Lekarz weterynarii Sławomir Koźmiński, specjalista ds. rozrodu zwierząt, opowiedział o jego wskaźnikach.
– Sama ciąża nie może być naszym celem. Ważne jest, aby krowy były cielne w momencie, kiedy życzy sobie tego właściciel – mówił Sławomir Koźmiński dodając:
– Okres, kiedy ciąża jest uzyskiwana, musi być podyktowany względami ekonomicznymi, ale również praktycznymi wynikającymi z fizjologi krów.
Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wyznaczyć, jest okres przestoju poporodowego (VWP). Minimalnie wynosi on 50 dni. To, czy krowy są gotowe do rozrodu w dużej mierze wynika z tego, w jaki sposób są traktowane w okresie przejściowym.
– Oprócz momentu, w którym rozród startuje, konieczne jest ustalenie terminu, do którego chcemy po raz pierwszy pokryć nasze zwierzęta. Obowiązuje tutaj zasada 80/80 która mówi nam, że co najmniej 80% zwierząt powinno być pokryte do 80 dnia laktacji – podkreślał Koźmiński.
Krycie niestety nie zawsze jest równoznaczne z zacieleniem, więc hodowcy muszą także ustalić termin, w którym będzie ono potwierdzone.
– W tym przypadku obowiązuje zasada 80/150 co oznacza, że minimum 80% stada powinna być cielna do 150 dnia laktacji – podsumował Sławomir Koźmiński.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)