Posłowie przegłosują zakaz hodowli zwierząt futerkowych?
Zadowoleni z projektu ustawy o ochronie zwierząt są posłowie z parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt.
Przyznają jednak, że przewidziany w projekcie zakaz hodowli zwierząt futerkowych to pomysł kontrowersyjny.
Główne założenia projektu, który w pierwszej dekadzie listopada złożyła w Sejmie grupa posłów PiS (w tym prezes Jarosław Kaczyński), to zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz wprowadzenie obowiązku znakowania psów i utworzenie ich centralnego rejestru.
Hodowla zwierząt futerkowych tak, ale na określonych zasadach
Przewodniczący parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Paweł Suski (PO) w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że zostanie przyjęty przez Sejm.
- Projekt jest niezwykle potrzebny, bo poprawia wszystkie błędy popełnione w poprzednich latach i daje nam większą szansę na uniknięcie tych wszystkich naprawdę niegodziwych działań ludzi o złej woli, którzy znęcają się nad zwierzętami - powiedział Suski.
Szczególnie pozytywnie ocenił propozycję wprowadzenia obowiązku znakowania psów i utworzenia centralnego rejestru ich ewidencji. Podkreślił, że "w tej chwili nie ma lepszych pomysłów na uszczelnienie wypływu dużych pieniędzy z samorządów na psy i koty bezdomne".
Dyskusja nad zakazem hodowli zwierząt futerkowych wzbudza wiele emocji
Przyznał, że najbardziej kontrowersyjnym punktem projektu jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra. Jego zdaniem, "ta branża sama sobie jednak na to trochę zasłużyła". Zaznaczył, że dane dotyczące poziomu produkcji, liczby pracowników, wielkości przychodów do budżetu przedstawiane przez producentów są "kompletnie niewiarygodne".
- Problem tkwi w tym, że to są bardzo majętni ludzie, którzy chcą zachować produkcję. Oni mówią otwarcie, że to jest najbardziej opłacalna działalność w Polsce; że złotówka daje pięć złotych zysku (...). To mnie irytuje, że próbuje się nam łamać kręgosłupy, nam - tym, którzy walczą o dobrostan zwierząt, po to żeby zachować wysokie wpływy - tak naprawdę relatywnie niewielu - ludzi do ich portfeli - ocenił.
Dobrze projekt ocenia również Ewa Lieder, członkini zespołu z Nowoczesnej. Jej zdaniem jednak "błędem" jest brak okresu przejściowego dla zakazu hodowli zwierząt na futra.
Nie będzie można trzymać psa na uwięzi i hodować zwierząt na futra
Jej zdaniem jest to jednak tylko jedna "kontrowersyjna rzecz" oraz "problem, który dzieli większość klubów". "Cała reszta punktów jest przypuszczam do zaakceptowania przez wszystkie kluby poselskie" - dodała.
- Jeśli chcemy to zrobić, to powinniśmy to zrobić w sposób uczciwy wobec ludzi, którzy włożyli w to swoje pieniądze, którzy wzięli kredyty, i ludzi, którzy nie tak szybko mogą znaleźć nową pracę. Nie chcemy postawić tych ludzi w tak trudnej sytuacji - zaznaczyła Lieder.
Członek zespołu z PiS Marek Suski przyznał, że zdania w sprawie projektu są "mocno podzielone, a emocje sięgają zenitu wśród organizacji prozwierzęcych, a z drugiej strony wśród rolników czy hodowców zwierząt". "
- To jest tak z tą ustawą, że ona wzbudza wielkie kontrowersje, wywołuje emocje, a zwierzęta nie mogą się bronić, bo nie potrafią mówić - powiedział Marek Suski. Zaznaczył, że "jest potrzeba dyskusji nad poprawą dobrobytu zwierząt, natomiast też trzeba zachować zdrowy rozsądek i spojrzeć na to z dwóch stron". Przewiduje, że emocje przy procedowaniu tego projektu "będą ogromne".
Polacy nie chcą zakazu hodowli zwierząt futerkowych
Nowela ustawy przewiduje m.in. rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami oraz podwyższenie kar za takie czyny; wprowadzić ma też zakaz trzymania psów na łańcuchach, a w okresie przejściowym - wydłużenie łańcucha do 5 metrów; ma również wprowadzić określenie psa rasowego oraz kota rasowego w celu wyeliminowania pseudohodowli.
Regulacja zakłada także wprowadzenie zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości z wyjątkiem dotyczącym tzw. uboju rytualnego. Przewiduje ponadto wzmocnienie uprawnień organizacji społecznych w inicjowaniu i przystępowaniu do postępowań sądowych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś