Rolnicze regiony będą miały największy problem z klimatem
Z rządowego raportu wynika, że rolnicze prowincje Kanady będą najbardziej dotknięte zmianami klimatu. To jednocześnie regiony, w których przekonanie o wpływie człowieka na globalne ocieplenie jest najsłabsze.
Dokument opublikowany przez Ministerstwo Zasobów Naturalnych o regionalnych skutkach zmian klimatu wskazuje, że na Preriach, czyli w trzech rolniczych prowincjach: Albercie, Manitobie i Saskatchewan, będzie pojawiać się coraz więcej skrajnych zjawisk pogodowych, zarówno suszy i pożarów, jak i powodzi.
Hodowla przemysłowa i klimat niosą ryzyko następnych pandemii
To znaczy, że sektor rolny Kanady, zatrudniający obecnie ok. 2,3 mln osób, stoi wobec dużych wyzwań. Większość z ponad 64 mln hektarów ziemi rolnej w kraju to właśnie Prerie oraz południowa część prowincji Ontario.
Jak mówił profesor Danny Blair z Uniwersytetu Winnipeg, dotychczas w prowincjach Prerii ocieplały się raczej zimy, ale należy się spodziewać zmian także w innych sezonach. Susza zaś powinna być wysoko na liście zmartwień, jeśli chodzi o rolnictwo na Preriach.
Raport resortu wskazuje, że okres wegetacji się wydłuży, ale konieczne staje się dostosowanie gospodarowania wodą, kontrola szkodników i gatunków inwazyjnych.
Dr Sylvain Charlebois, dyrektor laboratorium analiz rolno-spożywczych Uniwersytetu Dalhousie, który jest współautorem dorocznego raportu o cenach żywności, podkreślał, że zmiany klimatu są tym dla rolnictwa, czym pandemia dla sprzedaży detalicznej.
Jak zadbać o glebę w dobie zmian klimatu oraz postępującej jej degradacji? Odpowiedzi są w przyrodzie
Według badania Uniwersytetu Montrealskiego trzy czwarte Kanadyjczyków zdaje sobie sprawę z ocieplenia klimatu.
Jednak z danych zbieranych między 2011 a 2018 r. wynika, że to właśnie w rolniczych Albercie i Saskatchewan, a w mniejszym stopniu także w Manitobie, najniższy jest odsetek tych, którzy wierzą, że ocieplenie klimatu jest faktem.
Według raportu rządowych naukowców z 2019 r., "Canada’s Changing Climate Report" do końca XXI w. w kraju średnie temperatury mogą wzrosnąć nawet o 6,4 st. C, a cieplejszy klimat oznaczać będzie więcej gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
W publikowanym co roku w grudniu raporcie o cenach żywności już rok temu wskazywano, że zmiany klimatu podnoszą rachunki za jej kupno. W ostatniej edycji napisano, że wśród czynników najbardziej wpływających na stawki będą skutki pandemii i zmiany klimatu, a w Kanadzie średni wzrost cen żywności wyniesie w 2021 r. ok. 3-5 proc.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś