Dzięki rządowym subsydiom zaczęli eksportować pszenicę
Brazylia zaliczana tradycyjnie do grona kluczowych importerów pszenicy, w ostatnim czasie zaczęła eksportować to zboże. Stało się to możliwe dzięki dobrym wynikom produkcji oraz rządowym subsydiom, zwiększającym konkurencyjność oferty z tego kraju.
W grudniu ub.r. i styczniu br. wyeksportowano 338 tys. ton ziarna tego gatunku, a według prognoz na luty do innych państw trafi kolejnych 244 tys. ton. Wśród głównych odbiorców znajdują się m.in. Chiny, Korea Południowa oraz Wietnam - informuje FAMMU/FAPA.
Producenci wołowiny z Brazylii chcą gwarancji dostępu do rynku UE
Brazylia jest importerem netto pszenicy i sprowadza około połowy swojego zapotrzebowania. Kupowane ziarno pokrywa właśnie mniej więcej w połowie krajową konsumpcję szacowaną na ok. 11 mln ton.
Cześć zboża z rodzimej produkcji, po rekordowych zbiorach wynoszących 6,73 mln ton, nie znalazła jednak nabywców bowiem młynarze mają zazwyczaj podpisane długoterminowe umowy na dostawę ziarna. Rząd rozpoczął zatem subsydiowanie wywozu pszenicy.
I już ponad 800 tys. ton pszenicy wyeksportowano w ramach wsparcia z krajowego programu. Na dopłaty do wywozu przeznaczono dotychczas około 150 mln reali, czyli 48 mln dolarów.