Zagrożenie pryszczycą - KRIR chce zakazu importu zwierząt oraz produktów odzwierzęcych z Niemiec

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2025,14:10 Aktualizacja: 27-01-2025,14:22
A A A

Między innymi zakazu importu zwierząt oraz produktów odzwierzęcych z Niemiec domaga się Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) w obliczu zagrożenia pryszczycą.

W piśmie związanym z pojawieniem się pryszczycy w Niemczech - z 24 stycznia do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego - KRIR wnioskuje o „podjęcie pilnych i zdecydowanych działań mających na celu ochronę polskiego rolnictwa oraz minimalizację ryzyka rozprzestrzenienia się tej groźnej choroby na terenie naszego kraju”.

To ogromne zagrożenie

„Pryszczyca, jako wysoce zakaźna choroba wirusowa, stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, trzoda chlewna, owce i kozy. Jej wystąpienie prowadzi do dotkliwych strat gospodarczych, w tym spadku cen skupu zwierząt oraz kosztów związanych z likwidacją ognisk choroby i wprowadzeniem restrykcji handlowych” – wskazuje KRIR.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, żywiec wieprzowy, pryszczyca

Weterynaria podejmuje działania w związku z pryszczycą w Niemczech

Przedstawiciele resortu rolnictwa rozmawiali z hodowcami trzody chlewnej o bieżącej sytuacji na rynku mięsa oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia pryszczycy w Polsce. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Sekretarz Stanu Jacek...

Zamknięcie granicy?

Jak podkreśla, źródło ogniska choroby w Niemczech (Brandenburgia) wciąż nie jest znane, co dodatkowo zwiększa ryzyko jej rozprzestrzenienia. Dlatego - w ocenie izb - niezbędne są natychmiastowe kroki prewencyjne w kontekście pryszczycy, takie jak:

  • Tymczasowe zamknięcie granic dla ruchu zwierząt hodowlanych i produktów odzwierzęcych.
  • Zakaz importu zwierząt oraz produktów odzwierzęcych z Niemiec.
  • Wzmocnienie kontroli weterynaryjnych na granicach.
  • Prowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej zasad bioasekuracji dla rolników i osób związanych z transportem zwierząt.

Współpraca z Niemcami

KRIR w swoim piśmie zaznacza również, że zaniechanie działań w tej sprawie może mieć poważne konsekwencje dla polskiego rolnictwa i całej gospodarki. I apeluje o współpracę z niemieckimi służbami weterynaryjnymi oraz wprowadzenie środków ochronnych na poziomie krajowym.

Poleć
Udostępnij