Weterynaria podejmuje działania w związku z pryszczycą w Niemczech
Przedstawiciele resortu rolnictwa rozmawiali z hodowcami trzody chlewnej o bieżącej sytuacji na rynku mięsa oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia pryszczycy w Polsce.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Sekretarz Stanu Jacek Czerniak oraz Sekretarz Stanu Michał Kołodziejczak 24 stycznia spotkali się z przedstawicielami sektora producentów trzody chlewnej.
W spotkaniu uczestniczył także Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Przedstawiciele sektora wieprzowiny wskazali na zwiększający się napływ żywych zwierząt z terytorium Niemiec oraz mięsa, które z uwagi na wystąpienie pryszczycy nie zostanie wyeksportowane do państw trzecich.
Czy tania wieprzowina z Niemiec zaleje Polskę?
Już teraz producenci świń doświadczają trudności w zbyciu świń do rzeźni na terenie Polski, co skutkuje koniecznością dłuższego utrzymywania zwierząt w gospodarstwach.
Przedstawiciele postulowali wzmożony monitoring przemieszczania zwierząt oraz rozważenie wprowadzenia zakazu przywozu mięsa z terytorium Niemiec.
Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski zaprzeczył, że państwa członkowskie UE zamykają swoje granice dla zwierząt i towarów z Niemiec w związku z wystąpieniem choroby,
Jażdżewski wskazał na ostrożne podejście podmiotów sektora produkcji świń i przeżuwaczy w niektórych państwach członkowskich do zakupu zwierząt i mięsa z Niemiec do czasu wygaszenia ogniska pryszczycy.
Jakie działania podjęła Inspekcja Weterynaryjna?
GLW poinformował o podjętych działaniach w celu zminimalizowania zawleczenia wirusa pryszczycy do Polski.
Prosięta tanieją. Jak długo utrzymają niską cenę?
Do tej pory wdrożono wzmocnione kontrole przesyłek zwierząt z Niemiec wjeżdżających na terytorium Polski. Od momentu wystąpienia choroby miały miejsce tylko trzy transporty zwierząt żywych do gospodarstw w Polsce i zostały objęte szczególną kontrolą.
Na granicach z landem Brandenburgia gdzie wystąpiło ognisko pryszczycy, wdrożono dezynfekcję pojazdów przewożących zwierzęta parzysto-kopytne.
Ustanowiono dodatkowe środki kontroli oraz postawiono w stan gotowości służby weterynaryjne na całym terytorium kraju, w szczególności w zakładach i gospodarstwach, do których importowane są zwierzęta lub wołowina, wieprzowina czy baranina.
Wdrożono kanały komunikacji z branżą hodowlaną i mięsną informujące o zagrożeniu i metodach ochrony przed wirusem.
Dokonano przeglądu, uzupełniono i uaktualniono procedury i narzędzia związane z wczesnym wykrywaniem choroby.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ