We wnioskach o dopłaty trzeba będzie określać uprawy
Projekt noweli rozporządzenia ministra rolnictwa zakłada rozszerzenie zakresu danych podawanych we wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego o informacje na temat upraw prowadzonych przez wnioskodawców.
Jak napisano w uzasadnieniu do aktu prawnego, który trafił do konsultacji społecznych, propozycja służyć będzie pozyskaniu informacji na potrzeby obsługi działań PROW: Modernizacja gospodarstw rolnych (obszary A–D), Premie dla młodych rolników oraz Restrukturyzacja małych gospodarstw.
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników
W tych instrumentach wsparcia jednym z warunków przyznania pomocy jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę - w przypadku produkcji roślinnej - uprawy w plonie głównym w roku, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.
Dotychczas informacje dotyczące poszczególnych upraw pozyskiwane były jedynie od rolników objętych obowiązkiem dywersyfikacji upraw, o którym mowa w unijnych przepisach, a więc posiadających co najmniej 10 ha gruntów ornych.
Pozyskanie takich danych od wszystkich beneficjentów płatności bezpośrednich ma umożliwić ich wykorzystanie także do realizacji PROW.
"Pozyskanie danych na temat poszczególnych upraw w ramach wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich pozwoli na zmniejszenie o ok. 90 proc. kontroli w zakresie wielkości ekonomicznej gospodarstwa (plan na 2021 r. dotyczy blisko 11 tys. kontroli), przeprowadzanych na potrzeby wymienionych działań PROW" - czytamy w uzasadnieniu.
Niby-rolnicy pozostaną i będą brać dopłaty
Według autorów zebranie dodatkowych danych w ramach procesu wnioskowania o przyznanie płatności bezpośrednich będzie skutkowało ponadto równomiernym rozłożeniem pracy w ARiMR, co przyspieszy realizację wypłat pomocy z PROW 2014-2020 oraz przyczyni się także do poprawy dostępności usług doradztwa rolniczego.
Druga zmiana w rozporządzeniu dotyczy rezygnacji z udostępniania rolnikom ubiegającym się po raz pierwszy o przyznanie płatności bezpośrednich materiałów graficznych wskazujących położenie gruntów rolnych.
"Z uwagi na fakt, że wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich są składane niemal wyłącznie w formie elektronicznej, brak jest uzasadnienia dla udostępniania materiałów graficznych w formie drukowanej. Materiał graficzny jest dostępny w elektronicznym formularzu wniosku, wypełnianym po zalogowaniu się do systemu teleinformatycznego ARiMR" - wskazano w uzasadnieniu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś