Ustawa łańcuchowa może zagrozić hodowli karpia. Co na to MRiRW?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2025,13:45 Aktualizacja: 03-01-2025,19:42
A A A

Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje podjęcie działań mających na celu ochronę hodowców karpi przed niekorzystnymi zapisami obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt? – zapytali posłowie. Resort w odpowiedzi podkreślił, że podchodzi do propozycji zawartych w projekcie z dużą rozwagą.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła interpelację dotyczącą obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw (to tzw. ustawa łańcuchowa). Chodziło w szczególności o zawarty w projekcie zakaz sprzedaży detalicznej żywych ryb, za wyjątkiem ryb akwariowych.

wir, ustawa łańcuchowa, ochrona zwierząt, kastracja

Ustawa łańcuchowa pod obstrzałem. Wymogi dodatkowo obciążą m.in. rolników

Narzucanych wymiarów kojców, obowiązkowej kastracji i sterylizacji zwierząt czy zakazu stosowania pirotechniki - dotyczą zastrzeżenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) do tzw. ustawy łańcuchowej. W Sejmie jest procedowany...

„Hodowla karpi w Polsce ma wielowiekową tradycję i stanowi istotny element polskiej gospodarki rolno-rybackiej, jak również przyczynia się do ochrony środowiska poprzez retencję wody, ochronę bioróżnorodności i zachowanie lokalnych ekosystemów. Karpie hodowane są na powierzchni około 70 tysięcy hektarów stawów, które rocznie dostarczają polskim konsumentom około 20 milionów kilogramów świeżych ryb, głównie w okresie przedświątecznym” – wskazano w interpelacji.

Jak w niej zaznaczono, obywatelski projekt ustawy w proponowanej formie stawia pod znakiem zapytania przyszłość akwakultury karpiowej w Polsce.

„Zakaz sprzedaży żywych ryb w systemie krótkiego łańcucha dostaw realizowanego zgodnie z zasadami dobrostanu zwierząt i wytycznymi głównego lekarza weterynarii nie znajduje uzasadnienia, a może doprowadzić do załamania tego ważnego sektora gospodarki” – ostrzegli parlamentarzyści.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w odpowiedzi podkreśliło, że do propozycji rozwiązań zawartych we wspomnianym projekcie ustawy podchodzi z dużą rozwagą, ze względu na wpływ, jaki ich ewentualne wprowadzenie do porządku prawnego będzie miało na podmioty sektora rybactwa śródlądowego i prowadzoną przez nie działalność oraz na stan ichtiofauny powierzchniowych wód śródlądowych.

mrirw, projekt ustawy, ustawa łańcuchowa, rolnictwo

Resort rolnictwa punktuje ustawę łańcuchową. Wątpliwości mają nawet instytuty naukowe

Zakazy unieruchamiania zwierząt, stosowania pastuchów elektrycznych, sprzedaży żywych ryb oraz obowiązkowa kastracja całej populacji psów i kotów, a także znaczne zwiększenie uprawnień organizacji prozwierzęcych – to w...

W ocenie resortu, obowiązujące przepisy Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt w odpowiedni sposób regulują i zabezpieczają przestrzeganie wymogów dotyczących hodowli i dobrostanu ryb.

Gwarancją dla zasady etycznego traktowania żywych ryb są także wypracowane i ukształtowane na przestrzeni lat historii technologii produkcji ryb normy stosowane powszechnie przez hodowców, jako zwyczajowa dobra praktyka rybacka. Stosowne zalecenia, wynikające z obowiązujących przepisów prawnych, dotyczące ogólnych zasad postępowania z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej określone zostały także przez głównego lekarza weterynarii” – wskazało MRiRW w swoim piśmie z 20 grudnia ub.r.

Ponadto ministerstwo poinformowało w nim, że ocena zapisów projektu ustawy jest zawarta w opracowanym i obecnie uzgadnianym międzyresortowo stanowisku rządu do tego projektu.

Poleć
Udostępnij