Siekierski: rolnictwo europejskie nie wytrzyma konkurencji z Ukrainą
Handel rolno-spożywczy z Ukrainą, umowa UE z krajami Mercosur, zmiany w Zielonym Ładzie oraz potrzeba wsparcia rolnictwa w rozwiązywaniu aktualnych problemów – to najważniejsze tematy rozmów w Wielkopolsce.
Z rolnikami z tego regionu spotkał się w środę (13 listopada) minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski
„Od samego początku stawiam na bezpośrednie spotkania i rozmowy z rolnikami, bo uważam, że spraw rolnictwa nie da się rozwiązać bez udziału rolników. Dzięki temu w wielu kwestiach udaje się osiągnąć kompromis, nawet w trakcie blokad i protestów” – powiedział, cytowany w komunikacie ministerstwa, Siekierski.
Siekierski: bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem polskiej prezydencji w UE
Zielony ład dalej pod lupą
Zwrócił uwagę, że protesty rolników przyczyniły się do wprowadzenia zmian w Zielonym Ładzie, a Komisja Europejska otrzymała jasne przesłanie, że trzeba odejść od nieracjonalnych wymogów. Zapowiedział ponadto kontynuację prac i szczegółowy przegląd Zielonego Ładu w czasie polskiej prezydencji w UE, która rozpocznie się już 1 stycznia 2025 r.
„Polscy rolnicy już teraz stosują dobre praktyki rolnicze oraz dbają o dobrostan i zwierząt, i środowiska. Odgórne sterowanie z poziomu struktur UE nie zawsze służy rolnictwu, bo nie uwzględnia jego mocnego zróżnicowania” – podkreślił minister Siekierski.
„I chociaż w okresie półrocznej prezydencji nie można rozwiązać wszystkich problemów, to jednak mamy ambicję wprowadzenia do dyskusji trudnych tematów i na pewno chcemy zainicjować konkretną pracę nad nimi. Mamy w tej sprawie poparcie innych unijnych ministrów ds. rolnictwa oraz rolników z innych państw członkowskich, a to jest mocna drużyna” – dodał szef resortu.
Groźna umowa z Mercosur
Odniósł się również do planowanego zawarcia umowy na linii UE–Mercosur, przekonując, że to właśnie z MRiRW wyszedł pierwszy głos sprzeciwu wobec zapisów tego porozumienia.
Francja. Organizacje rolnicze wzywają do protestów przeciw umowie UE z Mercosurem
„Nie zgadzamy się na zaproponowane rozwiązania i uważamy, że nie będą one służyć rolnictwu polskiemu i europejskiemu” – stwierdził Czesław Siekierski.
Przyznał, iż nadmierny napływ produktów z krajów Mercosur, gdzie nie są stosowane wymogi i standardy unijne, naruszy konkurencyjność rolnictwa w dostępie do europejskiego rynku.
„Nie możemy akceptować takich warunków umowy. Będę o tym mówił także na najbliższym posiedzeniu AGRIFISH (Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE – red.). W najbliższe dni spotykam się z rolnikami z różnych województwach i to jest doskonała płaszczyzna do analizy tych zapisów. Polscy rolnicy doskonale wiedzą, jak trudno jest sprostać wysokim unijnym standardowym, tymczasem nowa umowa identycznych zasad nie przewiduje dla nowych dostawców. To zdecydowanie zaburza równy dostęp do rynku. Będę o tym rozmawiał” – zapewniał minister Siekierski.
Ograniczenia dla Ukrainy
W zakresie napływu towarów z Ukrainy zaznaczał, że w tym roku udało się go ograniczyć, co ustabilizowało sytuację polskich rolników.
„Wiemy jednak, że przy pełnej liberalizacji handlu, rolnictwo europejskie nie wytrzyma konkurencji z Ukrainą” – nie ukrywał szef MRiRW.
Deklarował, że podczas polskiej prezydencji Polska przedstawi jasne stanowisko w tej sprawie oraz nasze propozycje dotyczące negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
Krajewski: ministerstwo rolnictwa jest przeciwne umowie z Mercosur
„Uważamy, że potrzebne są regulacje, które będą ograniczać napływ towarów z Ukrainy na rynek UE, oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że niektóre państwa UE potrzebują tych produktów” – precyzował minister.
Resort szykuje akty prawne
Na spotkaniu w Wielkopolsce mowa była także o bieżących problemach rolnictwa. Wymieniano m.in. ASF, grypę ptaków, a także niewystarczającą wielkość produkcji trzody chlewnej.
„Naszym celem jest intensywne wspieranie produkcji trzody chlewnej, gównie w cyklu zamkniętym. W ten sposób możemy też przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF” – wskazywał Czesław Siekierski.
Zapewniał, że jego resort przygotowuje akty prawne, które regulować będą ważne dla rolników zagadnienia, takie jak: dzierżawa ziemi, ustawa o aktywnym rolniku, kwestie związane z produkcyjną funkcją wsi czy budową biogazowni.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś