Siekierski: bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem polskiej prezydencji w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2024,8:30 Aktualizacja: 25-10-2024,8:51
A A A

Podczas polskiej prezydencji Polska będzie chciała się skupić na określeniu zadań oraz roli, którą ma odgrywać przyszła Wspólna Polityka Rolna. Głównym jej zadaniem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Jak poinformował resort rolnictwa w czwartkowym komunikacie, w ministerstwie odbywa się dwudniowe seminarium przygotowane przez Sekretariat Generalny Rady przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Minister Siekierski zwrócił uwagę, że polska prezydencja przypada na początek prac nowej KE i w trudnym okresie - po pandemii i podczas wojny w Ukrainie. Zauważył, że te wydarzenia spowodowały, iż innego wymiaru nabrało znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego.

wpr, polityka rolna ue, wsparcie, dopłaty

Państwa UE uzgodniły priorytety WPR po 2027 r. Rumunia zażądała równych dopłat

Państwa członkowskie UE uzgodniły we wtorek priorytety przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 roku, w tym konieczność zapewnienia finansowania dla rolników. Konkluzje poparło 26 z 27 krajów unijnych. Rumunia...

- Polska będzie chciała się skupić na określeniu zadań oraz roli, którą ma odgrywać przyszła Wspólna Polityka Rolna. Głównym zadaniem WPR powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez jej finansowanie odpowiednie do zadań, oczekiwań i wyznaczonych celów - podkreślił polski minister.

Zaznaczył, że wszyscy muszą mieć świadomość funkcji, którą pełni współczesne rolnictwo europejskie. Z jednej strony UE stawia wysokie wymogi unijnym rolnikom, które zwiększają koszty produkcji, a z drugiej - nie ma takich wymagań w stosunku do napływu produktów z krajów trzecich. Siekierski dodał, że nie wszystkie wymogi wynikają z unijnych przepisów i dlatego niezbędne jest szczegółowe przejrzenie tych regulacji, które sami wprowadzamy, a które niepotrzebnie komplikują procedury.

"Konkurencyjność wewnątrz Unii Europejskiej wyrównuje się, ale rolnictwo jest zróżnicowane i musimy to brać pod uwagę. To też będziemy wnosić do dyskusji o Wspólnej Polityce Rolnej" – dodał, cytowany w komunikacie MRiRW, szef resortu.

Poleć
Udostępnij