Rolnicy dostają faktury wyrównujące za prąd. Konieczny większy limit z zamrożoną ceną
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR) wnosi o zwiększenie limitu zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją zwierzęcą.
Rząd - jak już pisaliśmy - przyjął 10 lipca nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., zwiększając rolnikom limit zużycia prądu po zamrożonej cenie z 3000 do 4000 kWh. Jednak zdaniem LIR, należy jeszcze go podwyższyć dla gospodarstw z profilem produkcji zwierzęcej, bo zużywają one dużo więcej energii.
4000 kWh – większy limit energii po zamrożonych cenach dla rolników
„Z danych GUS z 2018 r. wynika, ze średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą to 3720 kWh. Jednak profil prowadzonego gospodarstwa znacznie wypływa na zapotrzebowanie na prąd. Gospodarstwa rolne z produkcją zwierzęcą zużywają znacznie większe ilości prądu. Dla przykładu, największe zużycie energii elektrycznej mają gospodarstwa zajmujące się intensywną produkcją mleka. Produkcja mleka jest bardzo energochłonna, gdyż wiąże się z dużym wydatkiem energii nie tylko na oświetlenie, ale także na chłodzenie mleka i obsługę urządzeń dojarskich wraz z ich czyszczeniem. Przy czym duże zapotrzebowanie na energię występuje też w gospodarstwach rolnych zajmujących się produkcją drobiu czy trzody chlewnej” – zwraca uwagę LIR.
Jak dodaje, obecnie rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą otrzymują faktury wyrównujące za zużyty prąd, gdzie wspomniane wyżej limity są przekroczone. Dla wielu gospodarstw są to zbyt wysokie koszty, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną, słabą koniunkturę w rolnictwie.
„Apelujemy zatem o nowelizację przepisów w kierunku zwiększenia limitu zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją zwierzęcą” – brzmi stanowisko lubelskiego samorządu rolniczego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś