Resort apeluje o rzetelne szacowanie szkód łowieckich
Szkody wyrządzane w uprawach przez zwierzynę to ponownie jeden z najczęściej poruszanych tematów przez rolników. Ministerstwo Środowisko wystąpiło do łowczych i leśników o przykładanie się do szacowania strat.
Z relacji prasowych w lokalnych mediach wynika, że niemal podczas każdego spotkania w rolniczym gronie - niezależnie od ustalonej wcześniej problematyki czy porządku obrad - gospodarze skarżą się na sprawy związane ze szkodami łowieckimi.
Polski Związek Łowiecki do likwidacji? Chce tego minister rolnictwa
Dzika zwierzyna coraz chętniej stołuje się na polach, bo jest jej - zdaniem poszkodowanych rolników - coraz więcej. Dotyczy to dzików, jeleni, saren, łosi, a nawet żubrów.
Rolnicy narzekają też oczywiście na zbyt niski poziom odstrzału zwierząt oraz złą wolę dzierżawców obwodów łowieckich, czyli w większości przypadków kół łowieckich, przy szacowaniu szkód. Chodzi zazwyczaj o brak reakcji na zgłoszenia dokonane przez właścicieli pól, zbyt późno dokonywane szacowanie i zaniżanie poziomu szkód, a tym samym wysokości odszkodowania.
W Ministerstwie Środowiska wiedzą doskonale o tych wszystkich problemach. "W związku z występującą wiosenną intensyfikacją szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych, o czym świadczą liczne telefony od poszkodowanych oraz przekazywane do resortu środowiska pisma i wystąpienia rolników, ponownie zwracam się z prośbą o wzmożoną kontrolę nad prawidłowością prowadzenia szacowania szkód przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich" - napisał Andrzej Konieczny, wiceszef resortu.
Pismo zostało skierowane do Lecha Blocha, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Polityk poprosił też o minimalizowanie i ograniczanie konfliktów z rolnikami oraz uczulił koła łowieckie i zarządców o konieczności rzetelnego szacowania szkód. "Przypominam o obowiązku - wynikającym z ustawy Prawo łowieckie - współdziałania dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich z właścicielami upraw w zabezpieczaniu ich przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta łowne" - podsumował Konieczny.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś