Protestujący rolnicy mają konkretne postulaty. Zboża, zasób ziemi, zielony ład, ubezpieczenia…
Uczestniczący w protestach w Szczecinie rolnicy przekazali konkretne postulaty, których realizacja mogłaby w ich ocenie uzdrowić sytuację w polskiej branży rolniczej.
Postulaty zostały umieszczone na facebookowym profilu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na Pomorzu Zachodnim – pn. „Protest Rolników”. Są takie:
1) Gospodarstwa rolne - Tarcza antykryzysowa dla gospodarstw rodzinnych
Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, gospodarstwa rodzinne w Polsce nie przekraczają 300 ha. Takie gospodarstwa powinny otrzymywać pomoc w związku z kryzysem energetycznym wywołanym wojną. Dlatego rolnicy żądają:
- dopłaty 1000 złotych do hektara,
- możliwości uzyskania kredytów preferencyjnych na odtworzenie potencjału produkcji rolnej (maksymalne oprocentowanie: 2 proc.),
- opracowanie i wdrożenie programu oddłużeniowego (m.in. przedłużenie spłat z tytułu zakupu nieruchomości rolnych w KOWR, dostępność kredytów na odtworzenie potencjału produkcji rolnej przez gospodarstwa rodzinne w trudnej sytuacji finansowej przy poręczeniu przez BGK).
Wszystkie produkty spożywcze na granicy ukraińskiej będą kontrolowane
2) Ziemia - Gospodarowanie Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa
- unieważnienie umowy dzierżawy ze spółką w Babinku,
- określenie zasad wyłączenia gruntów rolnych przez KOWR z tytułu kończących się umów dzierżawy dla gospodarstw rodzinnych,
- zmiana naliczania czynszów dzierżawy przez KOWR (rozwiązanie podobne jak naliczanie podatku rolnego – średnia z 11 kwartałów i wydłużenie spłaty rat za ziemię do 25 lat).
3) Import z Ukrainy - Obrót produktami rolno-spożywczymi z Ukrainy
- upublicznienie wykazu podmiotów importujących zboże z Ukrainy,
- ustalenie kontyngentów towarów rolno-spożywczych w wymianie handlowej z Ukrainą,
- usuwanie negatywnych skutków niekontrolowanego importu zbóż, kukurydzy i rzepaku, jaj, drobiu, olejów itp. z Ukrainy.
4) Rynki rolne - Rynki krajowe: zboża, kukurydza i rzepak
- uporządkowanie krajowych rynków rolnych związane ze zbożami, kukurydzą i rzepakiem. Na czas uregulowania sytuacji na rynkach wewnętrznych powinien zostać wprowadzony całkowity zakaz importu zbóż z Ukrainy, w tym zakaz transportu przez polskie porty. Rolnictwo ukraińskie powinno mieć wyznaczony okres przedakcesyjny na dostosowanie produkcji do standardów obowiązujących w UE.
KRIR postuluje: Port zbożowy zamiast CPK
5) Zielony Ład
- Zawieszenie tzw. Zielonego Ładu. Unia Europejska, poprzez nieprawidłowo określone cele w ramach polityki klimatycznej, pogarsza konkurencyjność gospodarstw rodzinnych w Europie. Środki finansowe przeznaczone na ekoschematy powinny zostać rozdysponowane proporcjonalnie do złożonych wniosków (na hektary).
6) Krajowa Grupa Spożywcza
- PORTAGRO – współpraca Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Krajowej Grupy Spożywczej, Grupy Azoty oraz Orlenu z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na rzecz utworzenia agroportu (od strategii, poprzez współpracę z firmami przeładunkowymi, po terminale KGS).
- sprzedaż nawozów w ramach umowy komisu - zacieśnienie współpracy pomiędzy Krajową Grupą Spożywczą a Grupą Azoty.
7) Kompetencje IJHAR-S
- rozszerzenie kompetencji Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w sposób umożliwiający kontrole podmiotów skupowych płodów rolnych.
8) Ubezpieczenia rolnicze - zarządzanie ryzykiem w rolnictwie
- zmiana modelu szacowania strat w rolnictwie,
- przywrócenie komisji klęskowych przy określaniu strat spowodowanych suszą oraz deszczami nawalnymi (rezygnacja z aplikacji),
- rozdzielenie produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu strat.
9) Paliwo rolnicze
- wprowadzenie specjalnego paliwa rolniczego na wzór krajów UE (Niemcy, Francja), sprzedawanego na preferencyjnych warunkach i wykorzystywanego w gospodarstwach.
Obecne rozwiązanie polegające na zwrocie podatku akcyzowego jest niewystarczające z uwagi na przyjęte limity oraz ceny oleju napędowego na rynku. Rozwiązanie wymaga wypracowania regulacji prawnych, finansowania oraz systemu dystrybucji.
Rolnicy rozpoczęli protest przy linii kolejowej w Hrubieszowie
10) Plan odbudowy hodowli w Polsce
- kredyty na inwestycje oraz kredyty na odtworzenie produkcji,
- prawo budowlane oraz ustawa zagrodowa,
- udział hodowców w przetwórstwie i handlu,
- łatwiejszy dostęp do programów pomocowych na inwestycje, odbudowa stada podstawowego,
- wspieranie hodowli przyzagrodowej.
11) Rolniczy fundusz gwarancyjny
- wprowadzenie funduszu gwarantującego wypłacalność transakcji w obrocie płodami rolnymi, działającego na zasadzie asekuracji, złożonego wyłącznie ze składek podmiotów gospodarczych, odprowadzanych w określonej wysokości procentowej transakcji kupna. Fundusz spełniałby rolę w rolnictwie na zasadzie tożsamej z rolą funduszy gwarancyjnych w bankach lub turystyce. Powinien mieć uprawnienia inspekcyjne i prewencyjne, pozwalające aktywnie sprawdzać wiarygodność podmiotów skupowych i eliminować lub przynajmniej ostrzegać przed ryzykiem transakcji z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Fundusz miałby być także wyposażony w możliwość skupowania od rolników ich wierzytelności, tak aby mieć prawa dochodzenia i w maksymalny sposób odzyskiwania środków od niewypłacalnych podmiotów.
12) Ochrona przyrody
- Utworzenie funduszu na rzecz wypłacania odszkodowania z tytułu strat spowodowanych przez gatunki chronione.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś