Protest rolników w stolicy. "Dość absurdów unijnej polityki rolno-klimatycznej"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2025,16:30 Aktualizacja: 03-01-2025,19:59
A A A

Rolnicy protestują na ulicach Warszawy przeciwko m.in. umowie handlowej UE z krajami Mercosur. Ministerstwo rolnictwa zareagowało, zaznaczając, że oczekuje na szczegółowe postulaty od strajkujących.

Rolniczemu protestowi w stolicy towarzyszy hasło "5 x stop". Chodzi o sprzeciw wobec Zielonego Ładu (czyli jednej ze strategii Unii Europejskiej, która postawiła znaczące wymogi przed rolnikami), umowy UE-Mercosur (która oznaczałyby napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, wytwarzanych bez unijnych wymogów), nadmiernego importu produktów z Ukrainy, a także „niszczenia polskich lasów i łowiectwa” oraz „wygaszania polskiej gospodarki.

protest rolników, rok 2024, import z ukrainy, mercosur

W rolnictwie rok 2024 upłynął pod znakiem protestów

Mijający rok w rolnictwie upłynął pod znakiem protestów. Rolnicy wyrażali swoje niezadowolenie z powodu nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy, wyśrubowanych wymogów Europejskiego Zielonego Ładu oraz...

Protestujący przynieśli banery z napisami "Mercosur = upadek polskiego rolnictwa", "Precz z zielonym ładem zbrodniczym dla Polski układem", "Dość absurdów unijnej polityki rolno-klimatycznej", "Zielony nie ład". Ich delegacja została wpuszczona do przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, przed którym rozpoczęła się manifestacja.

„W imieniu Rządu RP minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oczekuje w siedzibie ministerstwa na złożenie szczegółowych postulatów od protestujących dziś rolników – napisano w stanowisku wydanym przez MRiRW.

„Protestujący rolnicy sformułowali wcześniej pięć głównych żądań. Przedstawione przez nich oczekiwania wymagają merytorycznego odniesienia i oceny tego, co zostało już zrealizowane. Część z nich była już podnoszona podczas protestów rolników, które miały miejsce pod koniec 2023 roku i na początku 2024 r.” – wskazał resort.

Jeśli chodzi o umowę UE-Mercosur, MRiRW zaznaczyło, że jako pierwsze powiedziało „stop”, zwracając uwagę przede wszystkim na pogorszenie zasad konkurencyjności polskich i europejskich rolników.

mercosur, Ukraina, drobiarstwo, drób, jaja, mięso drobiowe, KRD-IG, Dariusz Goszczynski, kontyngenty handlowe

Mercosur i Ukraina wielkim zagrożeniem dla polskiego drobiarstwa

Umowa Mercosur oraz stosunki handlowe z Ukrainą. To główne wyzwania stojące przed polskim drobiarstwem. Krajowa i unijna branża drobiarska z ogromnym niepokojem i dezaprobatą przyjęły informację o podpisaniu przez Komisję Europejską umowy o...

Dziś mamy jednoznaczny sprzeciw całego polskiego rządu, który jasno opowiedział się przeciwko zawarciu umowy z Mercosur w kwestiach dotyczących rolnictwa. Nadal z Francją oraz innymi krajami staramy się zbudować mniejszość blokującą tę umowę. Jednak będzie bardzo trudno to osiągnąć, bez odpowiedniego zaangażowania krajów członkowskich. Ponadto Polska na forum UE cały czas wnioskuje, aby w stosunkach handlowych z krajami trzecimi wprowadzić instrumenty ochrony rynku wewnętrznego oraz kontroli przestrzegania równie wysokich standardów w zakresie wymagań co do metod wytwarzania produktów importowanych” – podkreślił resort.

W kwestii ograniczenia napływu produktów z Ukrainy, stwierdził, że „to się już w dużej mierze dokonało”.

„Zatrzymaliśmy niekontrolowany import towarów i zbóż oraz kontrolujemy i monitorujemy na bieżąco sytuację na wschodniej granicy – służą temu handlowe ograniczenia ATM, tzw. hamulce bezpieczeństwa, które zostały przyjęte na nasz wniosek w unijnym rozporządzeniu w czerwcu 2024 r. Uruchomienie tego mechanizmu powoduje przywrócenie ceł UE na import przekraczający poziom bezcłowych kontyngentów taryfowych z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina” – zaznaczyło ministerstwo.

europarlament, protest rolników, mercosur, umowa handlowa

Rolnicy protestują przed europarlamentem ws. umowy z Mercosurem. "Nie trujcie naszych dzieci"

Kilkudziesięciu rolników m.in. z Francji i Niemiec w czwartek zablokowało traktorami główną ulicę przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, domagając się, aby Unia Europejska wycofała się z porozumienia handlowego z...

Zadeklarowało, że podczas polskiej prezydencji w Radzie UE chce ono wspólnie z Komisją Europejską wypracować odpowiednie warunki i regulacje wymiany handlowej pomiędzy Unią a Ukrainą po czerwcu 2025 roku. Ma się również w tym czasie odbyć dyskusja na temat przyszłego członkostwa Ukrainy w UE.

MRiRW zwróciło też uwagę na wprowadzone złagodzenie wymogów dla rolników, wynikających z Zielonego Ładu.

Odnosząc się do hasła dotyczącego „niszczenia polskich lasów i łowiectwa”, resort ocenił, że rozumie sytuację sektora leśnego.

Błędna polityka w zakresie leśnictwa poprzedniego rządu została zastąpiona nie zawsze racjonalnymi rozwiązaniami oraz decyzjami – takie są opinie rolników, którzy coraz częściej zalesiają słabe użytki rolne. Uważamy za konieczne wprowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej, która ograniczy szkody dzikiej zwierzyny w produkcji roślinnej, rybołówstwie i w zakresie ASF” – przekazało MRiRW.

Poleć
Udostępnij