Prezydent w liście do rolników: mieszkańcy wsi mają powody do dumy
Dzisiaj mieszkańcy wsi mają powody do dumy; nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze.
Niedzielne uroczystości zgromadziły w Częstochowie ok. 30 tys. rolników z całej Polski. Skierowane do nich przesłanie prezydenta odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. W liście Andrzej Duda podziękował polskim rolnikom "za trud pracy na roli i za wierność wartościom, które od wieków budują naszą wspólnotę".
Ardanowski: zrównoważony rozwój państwa - sprawiedliwą polityką wobec wsi
- Z wielką satysfakcją obserwuję, jak bardzo zmieniła się polska wieś w ostatnich latach. Nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności. Jedna rzecz pozostaje bez zmian - filarem wiejskich społeczności wciąż jest rodzina. Znajduje to swoje odbicie w strukturze produkcji rolnej, której podstawą są rodzinne gospodarstwa rolne - napisał prezydent.
Ocenił, że ta chroniona konstytucyjnie forma działalności, jaką są rodzinne gospodarstwa, także dziś znakomicie się sprawdza i w nowych warunkach pozwala odnosić sukcesy na europejskich i światowych rynkach. - Dość powiedzieć, że eksport polskiej żywności z roku na rok bije kolejne rekordy - podkreślił prezydent, wskazując, iż polska żywność jest zdrowa i ekologiczna, a przez to coraz bardziej poszukiwana.
- Dziś, w dniu Ogólnopolskiego Dziękczynienia za Plony, chcę podziękować wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki. Dziękuję za państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski -napisał prezydent.
W ocenie Andrzeja Dudy, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich czy społeczna aktywność sołtysów "to znakomite przykłady tego, jak buduje się społeczeństwo obywatelskie, jak podtrzymuje się własną tradycję i zwyczaje, jak należy troszczyć się o dobro wspólne".
Prezydent objął Patronatem Narodowym uroczystości dożynkowe
- Odwiedzając kolejne powiaty i gminy, przekonuję się nieustannie, że mieszkańcy polskiej wsi potrafią działać razem i dbać o swoje małe ojczyzny. To wielka wartość i nieoceniony wkład w budowanie naszej, wspólne, wielkiej ojczyzny, niepodległej Rzeczypospolitej. To także istotne zadanie władz państwowych i wszystkich powołanych do tego instytucji, aby kształtować zrównoważony rozwój ojczyzny, aby wspomóc wieś na drodze rozwoju i dobrobytu - zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda pozytywnie ocenił fakt, iż rolnicy mogą obecnie liczyć na ułatwienia w prowadzeniu gospodarstw i sprzedaży swoich produktów, służą temu m.in. ustawy wprowadzające rolniczy handel detaliczny. - To bardzo ważne, aby droga od pola do stołu była jak najkrótsza - podkreślił.
- Sprawą, która leży mi bardzo na sercu, jest też poprawa warunków życia na wsi. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że polskie rodziny, również te mieszkające na wsi, mają dziś możliwość otrzymania wsparcia - nie tylko finansowego, ale także w dostępie do edukacji, w pomocy osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami. Mam wielką nadzieję, że wszystkie te programy przyczynią się do realnej poprawy jakości życia i umożliwią skuteczne przełamywanie wszelkich barier i ograniczeń - napisał Duda, wyrażając przekonanie, że zamieszkane przez ponad 15 mln Polaków tereny wiejskie "będą dalej pomyślnie się rozwijać".
Polska żywność jest wysokiej jakości i bezpieczna. To dobro narodowe
Nawiązując do obchodzonej w niedzielę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent ocenił, że trud rolnika można porównać do służby żołnierza, który zawsze trwa na posterunku, gotów służyć Bogu, ojczyźnie i bliźnim. - Dziś, 1 września, czcimy jednych i drugich, upamiętniając ofiary krwi żołnierzy obrońców Rzeczypospolitej i dziękując za całoroczny trud rolników. Skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności; wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu - napisał do rolników Andrzej Duda.
Jak czytamy w prezydenckim liście, pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, podczas wojny polsko-bolszewickiej czy na frontach I i II wojny światowej. - Wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę - napisał prezydent.
Jasnogórskie Dożynki odbyły się w niedzielę po raz 37. Uroczystą sumę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił biskup włocławski Wiesław Mering. Do rolników przemówił także m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztof Ardanowski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś