Prawdziwy sok nie może zawierać barwników ani konserwantów
Wśród konsumentów funkcjonuje cała masa mitów na temat soków. Niektórzy uważają, że każdy sok jest słodzony i zawiera konserwanty. To nieprawda - przekonywali prelegenci biorący udział w Akademii Sokowej, która w czwartek odbyła się w Warszawie.
Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków miało na celu wyjaśnienie podstaw prawnych dotyczących jakości i znakowania soków, a także technologii produkcji.
Skąd tak duża nieufność Polaków? To efekt działalności nieuczciwych producentów, którzy na etykietach błędnie informują, że ich produkty to "sok". - O tym, czy na etykiecie produktu może pojawić się słowo "sok" decyduje skład. Zgodnie z prawem, sok musi w całości pochodzić z owoców (lub warzyw). Nie może zawierać cukru czy konserwantów - mówi Julian Pawlak, prezes zarządu KUPS.
Kaloryczność i cukier
Barbara Groele, sekretarz generalny KUPS podkreśla, że do wszystkich soków owocowych, pomidorowych oraz soków 100% nie wolno dodawać cukrów, w tym syropu glukozowo-fruktozowego.
Jednym z kolejnych mitów jest wysoka kaloryczność. - Soki mają taką samą kaloryczność jak owoce do ich produkcji - wyjaśnia Groele i dodaje, że soki NFC (100% soki wyciskane bezpośrednio ze świeżych owoców) oraz te z soku zagęszczonego mają zbliżoną kaloryczność do owoców, z których zostały wyprodukowane.
Substancji słodzących (słodzików) nie wolno dodawać do żadnych soków owocowych i warzywnych. Poniżej prezentujemy tabelę kaloryczności (źródło KUPS):
Witaminy i błonnik
W jakie składniki odżywcze są bogate soki? Przede wszystkim w witaminy, sole mineralne, przeciwutleniacze czy błonnik. Jednym z mitów jest to, że soki podczas pasteryzacji całkowicie tracą witaminy i inne cenne składniki. Okazuje się, że pasteryzacja nie zmienia poziomu soli mineralnych, a jedynie w nieznacznym stopniu obniża zawartość niektórych witamin.
Wszystkie rodzaje soków (pasteryzowane i niepasteryzowane, z soku zagęszczonego, z soku niezagęszczonego, NFC, bezpośrednie, tłoczone) mają zbliżoną zawartość składników odżywczych. Zawartość błonnika jest jedynie wyższa w sokach przecierowych i naturalnie mętnych. Wartość odżywcza zależy przede wszystkim od rodzaju surowca.
Dzień zaczynaj od soku
Zgodnie z przepisami, do soków owocowych w kartonach jak również w butelkach nie wolno dodawać żadnych substancji konserwujących.
Właśnie dlatego - w ocenie specjalistów - soki powinny być nieodłącznym składnikiem diety dzieci i dorosłych z uwagi na ich pozytywny wpływ na zdrowie. Niestety, w Polsce wciąż pijemy za mało soków.
Okazuje się, że przeciętny Polak wypija jedynie ok. 11,4 l soków rocznie na osobę (18 l soków i nektarów), co daje średnio ok. 31 ml soków na dzień na osobę (50 ml soków i nektarów).
Dla porównania - Norwegowie wypijają średnio 29,6 l soku na osobę rocznie, a Finowie 24,3 l. W większości krajów Unii Europejskiej, spożycie jest znacznie wyższe niż w Polsce. Mała ilość spożywanych w naszym kraju soków, czyli najwartościowszych owocowych i warzywnych produktów do picia jest spowodowana przede wszystkim brakiem świadomości konsumentów.
Zalecane przez autorytety naukowe spożycie owoców i warzyw to co najmniej 400 g dziennie, korzystnie w pięciu porcjach. Jeżeli chociaż jedną z tych porcji byłby sok to przeciętny Polak powinien konsumować rocznie około 30 litrów soku/rok. Do tego wyniku w Europie zbliżają się jedynie Norwegowie i Finowie.