Polskie lasy będą lepiej chronione. Pomogą pieniądze z UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2015,11:35 Aktualizacja: 16-12-2015,11:39
A A A

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w ubiegłym roku w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe wybuchło 1825 pożarów, które objęły powierzchnię 561 ha.

Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów - Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów - zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej - znajdujemy się w pierwszej dziesiątce.

Setki pożarów traw, upraw i lasów każdego dnia

Plaga pożarów w woj. mazowieckim! - alarmuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Niestety, w innych regionach jest podobnie, bo nadal utrzymują się wysokie temperatury i susza. Na Mazowszu tylko w poniedziałek...
Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów - w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne).

Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Duże zapotrzebowanie na działania prewencyjne zadecydowało o realizacji projektu polegającego na zapobieganiu, przeciwdziałaniu oraz ograniczaniu skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów, który będzie współfinansowany ze środków UE.

Chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu zadeklarowała ponad połowa nadleśnictw z całej Polski - obecnie trwa weryfikacja zgłoszeń oraz określenie ostatecznego kształtu projektu. Przygotowujące go Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych przewiduje, że pierwsze prace mogą ruszyć jeszcze w 2016 roku.

opolszczyzna, pożary pól, pożary łąk

Na Opolszczyźnie płoną pola, łąki i lasy

Opolscy strażacy w ostatnich dwóch dniach wyjeżdżali do gaszenia takich pożarów aż 40 razy. Do największych pożarów ściernisk doszło w miejscowościach Kalinów (pow. strzelecki), gdzie spłonęło 30 ha i Jasienica Dolna...
Działania skoncentrują się głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie zwiększona powierzchnia objęta systemami wczesnego ostrzegania.

Priorytetem będzie ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.

Wśród zgłaszanych przez nadleśnictwa inicjatyw znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją.

Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Poleć
Udostępnij