Polska wieś raczej prounijna. Większymi eurosceptykami są mieszkańcy miast

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2025,16:30 Aktualizacja: 08-01-2025,22:09
A A A

62 proc. mieszkańców obszarów wiejskich zagłosowałoby dzisiaj za członkostwem naszego kraju w Unii Europejskiej. Jak się okazuje, większymi eurosceptykami są mieszkańcy miast.

O ocenę członkostwa Polski w Unii Europejskiej zapytano w ramach badania „Polska wieś i rolnictwo 2024”. W raporcie z tego cyklicznego, zlecanego m.in. przez ministerstwo rolnictwa, badania wskazano, że ponad 70 proc. pytanych dostrzega pozytywne zmiany w jakości życia po 20 latach naszego kraju w UE. Poprawę wskazują nieco częściej mieszkańcy obszarów wiejskich niż mieszkańcy miast.

Zdaniem ankietowanych, w okresie 20 lat członkostwa Polski w UE na obszarach wiejskich poprawiła się przede wszystkim infrastruktura – drogi lokalne i ich oświetlenie, dostęp do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej, a także dostęp do internetu i obiektów sportowych” – zaznaczono w raporcie.

Wynika z niego, że gdyby referendum dotyczące członkostwa w UE odbyło się obecnie, 62 proc. mieszkańców obszarów wiejskich zagłosowałoby za członkostwem, a 15,4 proc. przeciwko. Istotnie większymi eurosceptykami są mieszkańcy miast, gdzie 54,8 proc. zagłosowałoby za, zaś 22 proc. przeciwko przystąpieniu.

polska wieś i rolnictwo, raport, rolnictwo, kredyty

Wyniki badania: rolnicy są zaradni, trzeba pomóc im w spłacie kredytów

Zdaniem mieszkańców obszarów wiejskich, aby polskie rolnictwo było bardziej opłacalne, to do 2050 r. należy w pierwszej kolejności pomóc rolnikom w spłacie kredytów. „Ogólne postrzeganie rolnictwa,...

„W porównaniu z 2023 r. widoczna jest większa polaryzacja opinii mieszkańców obszarów wiejskich – wzrósł zarówno odsetek odpowiedzi ‘za’, jak i ‘przeciw’. W 2023 r. głosowanie za przystąpieniem do Unii Europejskiej deklarowało 57,5 proc., a w obecnym badaniu – 62 proc., podczas gdy głosowanie przeciw przystąpieniu w poprzednim roku deklarowało 10,9 proc., a obecnie 15,4 proc. Obie te zmiany są istotne statystycznie” – przekazali badacze.

Sprawdzili oni także opinie na temat korzyści z dołączenia Ukrainy do UE, a te okazały się podzielone.

„Duży odsetek badanych nie ma zdania na ten temat (19,6 proc. mieszkańców obszarów wiejskich i 27,5 proc. mieszkańców miast). Mieszkańcy miast widzą więcej korzyści dla Polski z przystąpienia Ukrainy do UE (36,4 proc.). Wśród mieszkańców obszarów wiejskich tego zdania jest jedynie 29,3 proc.” – wyliczono w raporcie.

Poleć
Udostępnij