Polska branża mleka obawia się zamknięcia Ukrainy na jej produkty. "To istotny rynek"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2023,8:15 Aktualizacja: 21-04-2023,8:18
A A A

Polska Izba Mleka (PIM) wystosowała oficjalne stanowisko w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Domaga się wykreślenia z tego katalogu produktów mlecznych w obawie przed zamknięciem rynku naszego wschodniego sąsiada.

Odbywające się 20 kwietnia posiedzenie Zarządu Polskiej Izby Mleka zdominowała kwestia wejścia w życie rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zakaz oprócz zbóż obejmuje m.in. mleko i przetwory mleczne.

Istotny rynek zbytu

„Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy podpisanie tego aktu. Jako przedstawiciele branży mleczarskiej uważamy, że dotychczasowe wyniki handlu zagranicznego produktami mleczarskimi pomiędzy Polską, a Ukrainą, nie uzasadniają wprowadzania tak drastycznych środków, jak zakaz importu mleka i przetworów mlecznych do naszego kraju. Jednocześnie obawiamy się, że strona ukraińska może podjąć działania retorsyjne w wymianie handlowej z Polską, co skutkować będzie zahamowaniem lub zakazem eksportu, głównie naszych serów, serwatki w proszku i produktów fermentowanych, dla których Ukraina jest dziś istotnym rynkiem zbytu” – wskazuje PIM.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, mleko przezutowe, produkty mleczarskie, masło, sery, mleczarstwo w Polsce

Martin Ziaja: branża mleczarska działa na własną szkodę

- Powiem coś, za co prawdopodobnie znowu mi się oberwie, ale wiele małych okręgowych spółdzielni mleczarskich przyczynia się do niskich cen mleka w skupie - mówi Martin Ziaja. - Władza i ośrodki doradztwa rolniczego przekonują że...

Jak podaje, w pierwszym kwartale br. Polska sprzedała do Ukrainy 5,14 razy więcej produktów mlecznych niż kupiła w Ukrainie. W tym okresie Ukraina kupiła produktów mleczarskich łącznie za 50 mln USD, w tym przywóz z Polski wyniósł zaledwie 4,81 mln USD, czyli 9,6 proc. całkowitej wielkości przywozu.

Sektor dotknięty kryzysem

„Nadmienić należy, że polskie produkty mleczne stanowiły w ubiegłym i bieżącym roku około połowy wszystkich produktów mlecznych kupowanych przez Ukrainę za granicą. Polska do Ukrainy sprzedaje  produkty gotowe do spożycia, o wysokiej wartości dodanej, sprzedawanych bezpośrednio konsumentom i, co ważne, pod polskimi markami” – czytamy w stanowisku Izby.

Podkreślono w nim też, że trwająca już ponad rok wojna w znaczący sposób zdestabilizowała sytuację w europejskim sektorze rolno-spożywczym. A sektor mleczarski jest jednym z najbardziej dotkniętych tym kryzysem.

„Sytuacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest bezprecedensowa i skutkuje ogromnymi problemami wynikającymi ze spadków cen zarówno surowca, jak i produktów gotowych, przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji, pakowania, przechowywania  i transportu. Przy zmniejszonym popycie na produkty mleczne wynikającym m.in. z inflacji, polscy producenci i przetwórcy mleka muszą dziś bardziej niż kiedykolwiek polegać na eksporcie wyrobów mlecznych. Jednym ze znaczących krajów w handlu produktami mlecznymi jest Ukraina” – podkreśla PIM.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, produkcja mleka w UE, mleczarnie

Skup mleka w Polsce rośnie rok do roku

W Polsce od wielu lat odnotowywany jest systematyczny wzrost skupu mleka, który średniorocznie wynosił zawsze około 2%. W 2022 roku był on wyższy i w porównaniu z poprzednim rokiem wyniósł 2,2%. Meldunkowy skup mleka w lutym...

Niebezpodstawne obawy

I wyraża na koniec obawy, że podjęcie tak drastycznych kroków skutkować będzie ograniczeniem dostępu bądź zamknięciem rynku ukraińskiego na polskie produkty mleczarskie.

„W związku z tym wnosimy o rozważenie wykreślenia mleka i produktów mlecznych z załącznika do rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych” – przekazuje Izba.

Warto dodać, że jej obawy nie są bezpodstawne. Bo Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy zażądał od tamtejszych władz ochrony przemysłu mleczarskiego poprzez wprowadzenie lustrzanych środków w postaci zakazu importu polskich produktów mleczarskich na Ukrainę na czas obowiązywania zakazu importu ukraińskich produktów mleczarskich do Polski.

Poleć
Udostępnij