Po 15.000 złotych na staw w każdym gospodarstwie. Co z tym wsparciem?
O działaniach na rzecz melioracji i retencji wody na obszarach wiejskich rozmawiano na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Posłowie dopytywali o wsparcie na kopanie stawów w gospodarstwach.
Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa podkreślał, że jednym z kluczowych punktów Polskiego Ładu jest możliwość wybudowania zbiornika retencyjnego bez zbędnych formalności i otrzymanie środków na ten cel.
Rząd chce zainwestować miliardy w budowę zbiorników retencyjnych
- Zmienione przepisy Prawa wodnego oraz Prawa budowlanego pozwalają na wykonanie zbiornika o powierzchni 5 tys. m kw. i głębokości do 3 m na podstawie zgłoszenia
wodnoprawnego oraz zgłoszenia budowy, bez obowiązku uzyskania pozwolenia. Dotyczy to zbiorników poza obszarem chronionym, w tym poza obszarem Natura 2000 - mówił.
Posłanka Dorota Niedziela (KO) dopytywała, co z programem, który był zawarty w obietnicy premiera w Ładzie dla Wsi. - Chodzi o dopłatę - ryczałt 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego bez zbędnych formalności. Czy program ruszył? Czy jest uruchomiony? Ile zostało złożonych wniosków? Jak w tej chwili wygląda sytuacja? - dociekała.
W odpowiedzi Romanowski zapewniał, że program, który dotyczy budowania zbiorników praktycznie w każdym gospodarstwie z dotacją 15 tys. zł, będzie realizowany. - Proszę się nie martwić, pani poseł, środki na pewno znajdą się w programie - przekonywał.
Budowa małych zbiorników do celów rolniczych będzie łatwiejsza
Jak dodał, resort był w trakcie podejmowania dużego działania, które dotyczy polskich wód, a z drugiej strony tego, co dotyczy lokalnych partnerstw wodnych. - Jeżeli w 2022 roku skutecznie przeprowadzimy budowę lokalnych partnerstw wodnych na obszarze całego kraju, to wtedy będzie to już instrument, który pozwoli nam zaplanować i wydatkować środki. Przede wszystkim, przeprowadzić inwestycje w postaci zbiorników wodnych w każdym gospodarstwie - zaznaczał wiceszef resortu rolnictwa.
- Odpowiadając krótko na to pytanie, ten program jeszcze nie działa - stwierdził Robert Telus (PiS), przewodniczący komisji. I - w odpowiedzi na kolejne pytanie z sali - zapewniał, że program będzie na pewno uruchomiony w tej kadencji parlamentu.
Poseł Zbigniew Ziejewski (KP) dopytywał ponadto, czy w ramach wsparcia rolnik będzie mógł wykopać tylko jeden zbiornik, czy np. dwa lub trzy? - Model docelowy jest taki, że będzie to jeden zbiornik na gospodarstwo bez względu na powierzchnię - zapowiedział wiceminister Romanowski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś