Plany ogólne gmin ochroną dla gospodarstw? MRiT o rozdzielaniu stref mieszkaniowych i rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2025,14:40 Aktualizacja: 04-02-2025,14:50
A A A

Już na etapie planu ogólnego gminy jest możliwość rozdzielania przeznaczeń rolniczych od mieszkaniowych – podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) w kontekście planowania przestrzennego.

Rzecz dotyczy powracającego jak bumerang tematu potrzeby ochrony gospodarstw i produkcji rolniczej na wsiach przed „roszczeniami” zwłaszcza napływowych mieszkańców. W odpowiedzi na niedawne wystąpienie samorządu rolniczego w tej sprawie, resort rozwoju i technologii zwraca uwagę, że kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy zasadniczo należy do zadań własnych gminy. Może ona je realizować poprzez gminne akty planowania przestrzennego, jak np. plan ogólny gminy czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

reforma planowania przestrzennego, strefy produkcji rolnej, planowanie przestrzenne, gminy

Reforma planowania przestrzennego – resort rolnictwa opiniuje gminne plany

Ponad 900 opinii dotyczących nowych planów zagospodarowania, tworzonych przez gminy w ramach reformy planowania przestrzennego, wydało ministerstwo rolnictwa. To ważny etap tych prac dla rolników i potencjalnego rozwoju ich...

MRiT wie o problemach

Ministerstwu Rozwoju i Technologii znane są przedstawione w piśmie problemy dotyczące funkcjonowania zabudowy zagrodowej obok zabudowy mieszkaniowej. W celu wyeliminowania dalszego pogłębiania się opisanych problemów podjęto działania z zakresu planowania przestrzennego ograniczające negatywne wzajemne oddziaływania powyższych przeznaczeń” – zaznacza MRiT.

Nowy akt planowania

I wskazuje na Ustawę z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła do systemu planowania nowy akt planowania przestrzennego, jakim jest wspomniany plan ogólny gminy. Gmina poprzez władztwo planistyczne ustala strefy planistyczne w planie ogólnym oraz ustala przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

„W każdej strefie planistycznej profil funkcjonalny obejmuje tereny określone w ramach profilu funkcjonalnego podstawowego (profil podstawowy określa zamknięty, jednolity dla całego kraju katalog terenów dla danej strefy) oraz może obejmować tereny określone w ramach profilu funkcjonalnego dodatkowego (tereny wymienione w profilu dodatkowym dla danej strefy w planie ogólnym wybiera się w zależności od potrzeb)” – precyzuje resort.

stanowisko, wir, plany przestrzenne, plan ogólny

Gminy szykują się do tworzenia planów przestrzennych. To okazja do ochrony rolnictwa

Stanowisko „w sprawie ładu przestrzennego w gminach” przyjęto 17 grudnia podczas VI Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) VII kadencji. Działacze proponują rozwiązania, aby ograniczyć i zażegnać przyszłe konflikty...

Strefy produkcji rolnej

W celu zobrazowania funkcjonujących zależności pomiędzy poszczególnymi aktami prawnymi, przedstawia m.in. takie przykłady:

  • jeżeli plan ogólny gminy ustali na danym obszarze strefę wielofunkcyjną z zabudową zagrodową (SZ), to jej profil podstawowy wskazuje możliwość przeznaczania terenu w planach miejscowych lub określenia funkcji w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na teren zabudowy zagrodowej, teren produkcji w gospodarstwach rolnych, teren akwakultury i obsługi rybactwa, teren komunikacji, teren zieleni urządzonej, teren ogrodów działkowych, teren infrastruktury technicznej (z zastrzeżeniem, że teren infrastruktury technicznej dotyczy terenów telekomunikacji lub innych terenów infrastruktury technicznej o powierzchni nie większej niż 5000 m kw.). Dla strefy wielofunkcyjnej z zabudową zagrodową można wskazać z profilu dodatkowego teren wielkotowarowej produkcji rolnej, teren rolnictwa z zakazem zabudowy, teren biogazowni, teren usług, teren zieleni naturalnej, teren lasu, teren wód.
    Strefa ta nie dopuszcza lokalizacji takich przeznaczeń, jak zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna lub wielorodzinna, więc już na etapie planu ogólnego gminy jest możliwość rozdzielania przeznaczeń rolniczych od mieszkaniowych.
  • jeżeli plan ogólny gminy ustali na danym obszarze strefę produkcji rolniczej (SR), to jej profil podstawowy wskazuje możliwość przeznaczania terenu w planach miejscowych lub określenia funkcji w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na teren produkcji w gospodarstwach rolnych, teren wielkotowarowej produkcji rolnej, teren akwakultury i obsługi rybactwa, teren komunikacji, teren ogrodów działkowych, teren infrastruktury technicznej.
    Dla strefy produkcji rolniczej można wskazać z profilu dodatkowego teren rolnictwa z zakazem zabudowy, teren biogazowni, teren elektrowni słonecznej, teren elektrowni wiatrowej, teren elektrowni wodnej, teren zieleni, urządzonej, teren zieleni naturalnej, teren lasu, teren wód.
  • jeżeli plan ogólny gminy ustali na danym obszarze strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (SW), strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, to ich profile podstawowe i dodatkowe nie wskazują możliwości przeznaczania terenu w planach miejscowych oraz w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na tereny związane z prowadzeniem gospodarstw rolnych, w tym na tereny zabudowy zagrodowej, więc już na etapie planu ogólnego gminy jest możliwość rozdzielania wspomnianych przeznaczeń.

ochrona ziemi rolnej, ziemia rolna, ochrona gruntów, sprzedaż ziemi

Większa ochrona ziemi rolnej? W resorcie pracują nad ustawą

Kwestia pilnowania, by grunty rolne, zwłaszcza te najlepsze, nie były „zabierane” pod inne cele, wraca jak bumerang podczas dyskusji w rolniczym środowisku. Na kolejny wniosek o ochronę ziemi rolnej w Polsce odpowiedział właśnie resort...

Trudne plany ogólne

„Plan ogólny gminy będzie nie tylko wiązał ustalenia planu miejscowego, ale jego ustalenia będą warunkowały również wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wspomniane decyzje będą wydawane w zgodności z ustaleniami planu ogólnego gminy wyłącznie na obszarach uzupełnienia zabudowy, jeżeli gmina taki obszar ustali (obszar uzupełnienia zabudowy jest elementem fakultatywnym planu ogólnego gminy). Sposób wyznaczania obszaru uzupełniania zabudowy zapewnia ochronę gruntów przed nadmierną i rozproszoną zabudową, w tym przeciwdziała rozlewaniu się miejscowości” – zaznacza MRiT.

Jednocześnie nie ukrywa, że sporządzenie planu ogólnego gminy jest procesem trudnym jeśli chodzi o rozdzielenie obszarów o funkcji rolniczej od obszarów mieszkaniowych z uwagi na rozwój zabudowy mieszkaniowej na terenach wiejskich lub liczne przekształcenia zabudowy zagrodowej w zabudowę mieszkaniową - z uwagi na przebranżowienie mieszkańców oraz zmniejszenie liczby osób prowadzących działalność rolniczą przy zwiększaniu areału gospodarstw.

minister rolnictwa, siekierski, hodowca, kluka

Minister: wieś miejscem produkcji rolnej. Będą nowe przepisy

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapewnił, że jego resort rozpoczyna prace nad przepisami o oddzieleniu funkcji mieszkalnej od produkcyjnej wsi. Siekierski spotkał się 31 października w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) z...

Czas dla społeczności

„W celu rozdzielenia omawianych funkcji gmina może wykorzystać etap badania uwarunkowań, w tym weryfikację liczby prowadzonych gospodarstw rolnych na terenie gminy oraz etap związany z partycypacją społeczeństwa w sporządzaniu dokumentu (wnioski, konsultacje, uwagi), podczas którego społeczność ma możliwość określenia swoich zamierzeń związanych z określonym obszarem” – wyjaśnia ministerstwo.

Minister opiniuje plany

Zauważa też w swoim piśmie, że w ramach procedury organem opiniującym plan ogólny gminy jest minister właściwy do spraw rozwoju wsi - w zakresie kształtowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej i rozwoju produkcji rolniczej, a w ramach sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - występuje się o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, jeżeli wymagają tego przepisy.

Poleć
Udostępnij