Reforma planowania przestrzennego – resort rolnictwa opiniuje gminne plany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2025,12:20 Aktualizacja: 13-01-2025,12:43
A A A

Ponad 900 opinii dotyczących nowych planów zagospodarowania, tworzonych przez gminy w ramach reformy planowania przestrzennego, wydało ministerstwo rolnictwa. To ważny etap tych prac dla rolników i potencjalnego rozwoju ich gospodarstw.

„Tereny wiejskie opanowuje powoli ‘betonoza’” – napisano w wystąpieniu Małopolskiej Izby Rolniczej, w którym zostały zebrane postulaty rolników z tego regionu Polski.

Według nich, konieczne jest zahamowanie powstawania na terenach wiejskich zabudowy szeregowej.

Osiedla mieszkaniowe zamiast pastwisk

„W szybkim tempie znikają bowiem łąki, pastwiska, zadrzewienia, a w ich miejsce powstają osiedla domów” – podkreślono w piśmie Izby.

stanowisko, wir, plany przestrzenne, plan ogólny

Gminy szykują się do tworzenia planów przestrzennych. To okazja do ochrony rolnictwa

Stanowisko „w sprawie ładu przestrzennego w gminach” przyjęto 17 grudnia podczas VI Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) VII kadencji. Działacze proponują rozwiązania, aby ograniczyć i zażegnać przyszłe konflikty...

Do tego można dodać, że wraz z tymi nowymi domami – o czym wielokrotnie pisaliśmy – przybywają nowi mieszkańcy wsi, czasem nastawieni negatywnie do rolnictwa (jako źródła hałasów czy brzydkich zapachów). Rolnicy prowadzący od lat swoje gospodarstwa mają nierzadko problemy z prowadzeniem działalności czy np. stawianiem nowych budynków inwentarskich.

Oddzielne strefy dla produkcji rolniczej

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśla, że ostatnia reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków mieszkalnych. Obecnie samorządy gminne są na etapie tworzenia planów ogólnych – to nowe narzędzie planistyczne.

„Plan ogólny będzie miał charakter powszechnie wiążący (będzie aktem prawa miejscowego), stąd jego ustalenia będą musiały być przestrzegane na dalszych etapach procesu budowlanego. W ramach planu ogólnego będą tworzone określone strefy planistyczne, m.in. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza)” – wskazuje resort rolnictwa.

Reforma przestrzenna w praktyce

Według niego, odpowiednie tworzenie stref planistycznych w ramach reformy planowania przestrzennego co do zasady ma ograniczać przenikania się różnych funkcji zagospodarowania, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, w tym tych na linii gospodarstwa rolne – osiedla mieszkaniowe.

ochrona ziemi rolnej, ziemia rolna, ochrona gruntów, sprzedaż ziemi

Większa ochrona ziemi rolnej? W resorcie pracują nad ustawą

Kwestia pilnowania, by grunty rolne, zwłaszcza te najlepsze, nie były „zabierane” pod inne cele, wraca jak bumerang podczas dyskusji w rolniczym środowisku. Na kolejny wniosek o ochronę ziemi rolnej w Polsce odpowiedział właśnie resort...

Procedura jest taka, że samorządy lokalne przekazują do MRiRW zawiadomienia o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego. Ministerstwo analizuje charakterystykę danej gminy i m.in. wskazuje, że - w przypadku składania przez rolników wniosków do projektu planu ogólnego, dotyczących wyznaczenia odpowiednich stref planistycznych w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych, w tym budowy i rozbudowy budynków inwentarskich - należy wyznaczyć odpowiednią liczbę takich stref.

Według stanu na końcówkę ubiegłego roku, do samorządów gminnych z ministerstwa rolnictwa trafiło około 900 opinii do planów ogólnych.

Rolnicy powinni sami zgłaszać wnioski

„Warto również podkreślić, że decyzję o tym jaka strefa, z jakim profilem funkcjonalnym, obejmie dane nieruchomości, należy do władztwa planistycznego gminy, niemniej jednak to interesariusze powinni zgłaszać do samorządów gmin wnioski, wskazując jak poszczególne tereny powinny być zagospodarowane - czy powinny być przeznaczone na rolnictwo, mieszkania czy usługi” – zwraca uwagę resort.

Poleć
Udostępnij